Yüzme Ne Kadar Kalori Yaktırır? Kilo Vermenizi Sağlar mı? Düzenli Yüzmenin Faydaları

Hızlı Kalori Yakmak İçin İdeal Spor!

Yüzmenin Kalori Yakma Oranı Nedir?

Her bireyin tükettiği kalori miktarı yaşına, cinsiyetine ve yaşam tarzına göre değişir. Birçok insan tarafından oldukça popüler bir spor olan yüzmenin kalori yakımı üzerindeki etkisi ilginç bir sorudur. Makale bu sorulara cevap verecektir.

1 saat yüzmek kaç kalori

Yüzerken ne kadar kalori yakarsınız?

Yüzme çok fazla kalori yaktıran etkili bir spordur. Yüzme vücutta herhangi bir darbeye neden olmaz, bu nedenle sırt veya diz problemleri olanlar için güvenli bir aktivitedir. Bu nedenle yüzme her yaştan insanın yapabileceği bir spordur.

İlk olarak, kalori tüketimini neyin belirlediğinden bahsedelim. Bu soru ortalama değerlere bakılarak cevaplanacaktır. Her sporda, kilolu olduğunuzda daha fazla kalori yakıldığı bir gerçektir. Metabolizma diğer sporlarda olduğu gibi yüzmede de rol oynar. Bir kişinin metabolizma hızını belirlemek zordur. Bir insan için ortalama ağırlığın 70 kilogram olacağı varsayımına dayanarak bir genelleme yapabiliriz.

 • Bir saat boyunca yüzmenin kaç kalori yaktırdığını soracak olursak, 59 kilogram ağırlığındaki bir kişi yüzme hızına bağlı olarak 413 ila 590 kalori arasında yakacaktır.
 • 70 kiloluk bir kişi ise bir saatlik yüzmede 493 ila 740 kalori yakabilir.
 • Eğer 70 kilo ve üzerinde yarım saat yüzmek için ne gerekir diye sorarsak, cevap yüzme hızınıza bağlı olarak 240-370 kalori arasında değişecektir.

Kaloriyi belirlemek için aynı hesaplama kriterlerini kullanırsak, 500m ve 1km yüzmek için kaç kalori gerektiğini sorduğumuzda da benzer sonuçlar bulabiliriz.

 • Eğer 70 kg’lık bir yetişkin serbest stilde 500 metre yüzerse 300 ila 500 kalori yakacaktır.
 • 1 km yüzen bir kişi ise hızına bağlı olarak 500 ila 700 kalori kaybedebilir.

yüzmek kaç kalori

Yüzme kilo vermenize yardımcı olur mu?

Yüzme, kilo vermek için mükemmel bir aktivitedir. Her yaş için idealdir ve aynı anda birden fazla kası çalıştırır. Birçok insan bunu tercih ediyor. Temiz suyu ve uygun bir yüzme havuzu olan bir alan bulmak zordur, ancak spor son zamanlarda çok popüler hale geldiği için birçok insan rahat havuzlara erişebilir. Okyanusun yanı sıra olimpik havuzlarda ve açık havuzlarda da yüzebilirsiniz.

Tüm su egzersizleri ile kilo vermek mümkündür. Suyun artan direnci vücudu daha fazla efor sarf etmeye zorlar, bu da yağ-kalori yakımına yol açar.

Denizde yüzmenin kaç kalori yaktırdığını soran kişiler genellikle yüzme içeren bir egzersiz programı aramaktadır. Yüzmek kilo vermenin tek yolu değildir. Yüzmeyi bir diyet planı ile birleştirmek, daha hızlı ve daha etkili bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yüzerek kilo vermek için diğer bazı yöntemleri de bilmeli ve uygulamalısınız.

 • Örneğin yüzme süresi 30 dakikadan kısa olmamalıdır. Kasların ve vücudun çalışması için yeterli zaman tanımak önemlidir.
 • Isınmak yüzme deneyiminizi geliştirecektir. Bu, her spordan önce yapmanız gereken bir şeydir. Ayrıca yüzmeye yavaş kulaçlarla başlamalı ve daha sonra bunları hızlandırmalısınız.
 • Yüzme sırasında çok sayıda teknik uygulamak önemlidir. Bu, vücudun birden fazla bölgesini çalıştırdığı için eşit miktarda yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.
 • Çoğu uzman, biraz kilo vermek istiyorsanız, her gün yerine gün aşırı yüzmenin en iyisi olduğu konusunda hemfikirdir. Bir gün ara vererek yapacağınız bir yüzme planı, düzenli bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

yüzmenin faydaları

Yüzmenin faydaları nelerdir?

 • Düzenli yüzme kardiyovasküler sistem için iyidir. Düzenli yüzme, kişilerde koroner arter hastalığı ve kalp krizi riskini azaltır.
 • Yüzme kasları ve iskelet sistemini esnetebilir. “Yüzücü fiziği” tanımı, yağ ve kasın eşit olarak dağıldığı bir fiziktir.
 • Yüzme, diğer sporlara göre %85 daha az yaralanma ile ilişkilidir. Doktorlar eklem ve kas sorunları olan hastalara yüzmeyi önermektedir.
 • Yaşı, kilosu veya cinsiyeti ne olursa olsun herkes yüzebilir. Aşırı kilolu insanlar kara sporlarında yaralanabilir, ancak yüzme o kadar tehlikeli değildir.
 • Yüzmenin sinir ve psikiyatrik sistemler üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Egzersizden sonra vücut tarafından salgılanan endorfinler ve suya girdiğinizde yaşadığınız rahatlama, günlük streslerden kaçmanıza yardımcı olabilir.
 • Düzenli yüzücüler sigara ve içki alışkanlıklarını büyük ölçüde azaltır.
 • Solunum hızını ve sağlığını iyileştirir. Zamanla astım hastalarının daha rahat nefes almasını sağlar.
 • İnsülin dokusu daha hassas olduğu için diyabet riski azalır.

yüzmek kilo verdirir mi

Bazı kolay yüzme teknikleri nelerdir?

 • Serbest Yüzme Bu teknik en hızlı yüzmeyi sağlar. Su, kollar tarafından vücuda çekilir. Alternatif olarak ayaklar da suya girip çıkar.
 • Sırtüstü yüzme: Sırtüstü pozisyonda yüzmek serbest stilin tam tersidir. Serbest stilin tersi kol ve bacak pozisyonudur. Baş her zaman su yüzeyinin üzerindedir ve nefes alma etkilenmez.
 • Kelebek Yöntemi Bu yüzme yöntemi büyük miktarda enerji gerektirir. Düzenli olarak uygulandığında hızlı bir şekilde kalori yakabilir. Kelebek yüzerken tek bir vücut pozisyonu yoktur. Bunun nedeni, vücudun her kulaçta farklı yönlerde hareket etmesidir. Ayaklar birbirine yakındır ve suda yukarı aşağı hareket eder. Bu stilde bel önemli bir parçadır.
 • Kurbağalama Yavaş yüzmeyi seven insanlar için harika bir yöntemdir. Adı, kurbağalara benzer bir yüzme tekniği olduğunu ima eder. Sırtüstünün aksine kollar ve bacaklar birbirinden ayrılır. Kurbağalama, hem ellerin hem de ayakların daireler çizerek hareket ettiği bir su tekniğidir.

yüzmek kaç kalori

Yüzücüler sağlıklı ipuçlarından faydalanabilir

 • Tercih denizde yüzmek ise deniz iyice araştırılmalıdır. Okyanusun derinliğini ve canlılarını mutlaka kontrol edin. Denizde yüzmek için sadece mavi bayraklı plajları tercih edin. Bu plajlar güvenli olduklarından ve herhangi bir tehlike arz etmediklerinden emin olmak için test edilmiştir.
 • Okyanusta yüzdükten sonra kramp girmesini önlemek için cankurtaranların bulunduğu plajları seçin. Bu, güvenli bir şekilde karaya çıkmanızı sağlayacaktır. Ancak, sığ sularla ilgili hiçbir uyarı işaretinin olmadığı yerlerde yüzmek tehlike yaratabilir.
 • Dibi görünmeyen bulanık sulara atlamayın. Güneş parladığında bazı kayalar görünmeyebilir. Riskli olduğu bilinen alanların yakınında yüzmeden önce çevredeki güvenlik önlemlerini iyice incelemek önemlidir.
 • Yüzmek için belirli derinlikte bir havuz tavsiye edilir. Kirli bir havuz zararlı olabileceğinden, havuzu dezenfekte ettiğinizden emin olun.
 • Son olarak, alkollü yüzmek tavsiye edilmez. Özgüven kaybı, sinirler ve şakalar nedeniyle ölümle sonuçlanan kazalardan genellikle alkol sorumludur.
yarım saat yüzmek kaç kalori

1 kilogramda kaç kalori vardır?

Bir saatlik yürüyüş kaç kalori yaktırır? Sizi zayıflatır mı? Faydaları nelerdir?

İp atlamak kaç kalori yaktırır? Sizi zayıflatır mı? Hangi kasları çalıştırır?

Bisiklete bindikten sonra zayıflıyor musunuz? Hangi kasları kullanır?

Merdiven çıkmak kaç kalori yaktırır? Faydaları nelerdir? Sizi zayıflatır mı?

Bizi Facebook ve Twitter’da takip ederek 5 milyon kullanıcıya ulaşın. Youtube kanalı Videolarımızı nerede bulabilirsiniz?

Dahası da var 850.000 Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile en sevdiğiniz tarifleri her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz. 15.000.000’dan fazla kişi indirdi. Şimdi indirin.

Dikkat Okuyucu

Web sitemiz yiyeceklerin kalorileri, besin öğeleri ve kalorileri hakkındaki tüm sorularınızı yanıtlayacaktır.
Kategorideki kaloriler sadece genel bilgi içindir. Kategorilere göre kaloriler
her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu
Gram, adet ve porsiyon cinsinden bilgiler.
Aşağıda kilo verme sırasında okuyucularımıza faydalı olabilecek kalori ve besin değerleri yer almaktadır.
Kilo verme veya alma ve diyet sırasında ürünün etkileri
Menüler için tarifler içeren makaleler özel olarak derlenmiştir. Makale
Bir yayının zaman içinde değerini ve güncelliğini kaybetmesi mümkündür.
Kalori ve besin değerlerini hesaplamanın en kesin ve doğru yolu
Sağlığınız hakkında bilgi almak ve daha detaylı tavsiyeler için bir beslenme uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Ayrıca Oku: