YÜKSEK ATLAMA TÜRKİYE ŞAMPİYONUNA FENERBAHÇE TALİP

Henüz 13 yaşında yüksek atlamada 2 Türkiye şampiyonluğu bulunan Muhammed Enes Kılıç, milli takım davetinin ardından Fenerbahçe Spor Kulübü’nden de teklif aldı. Küçük yaşının olmasına rağmen Muhammed Enes Kılıç şimdiden büyük başarılara ve imzalara ulaşmak üzere.

Muhammed Enes Kılıç atletizm sporuna 2017 yılında daha 10 yaşındayken Kırşehir’de başladı. Oldukça kısıtlı imkanlarla bu sporu sürdürmeye çalışan Muhammed Enes 3 yıllık kariyerine ise 2 Türkiye Şampiyonluğu sığdırmayı başardı. Bu başarısıyla milli takım davetleri de alan genç sporcu Fenerbahçe Spor Kulübü’nün de radarına girdi.

Okulunda beden eğitimi öğretmeninin keşfettiği ve atletizme yönlendirdiği Muhammed Enes, 2017 yılından itibaren Kırşehir Gençlik ve Spor Müdürlüğü antrenörleriyle birlikte yaptığı çalışmalar neticesinde geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen 14 yaş altı Türkiye Atletizm Festivali’nde yüksek atlamada Türkiye şampiyonu oldu.

Ayağını Kırsa da Pes Etmedi

Antrenmanlarını yapabileceği nizamı bir piste sahip olmayan Ahi Stadyumu’ndaki çim zemin üzerindeki çalışmaları sırasında ayağını kıran Muhammed Enes, çabuk toparlanarak bu sene yapılan yarışlarda da en yakın rakibinin 23 santimetre önünde 1,58 metre ile ikinci kez şampiyon oldu.

Genç atlet, milli takıma ikinci yıl üst üste davet edilmesinin ardından Fenerbahçe Spor Kulübü yöneticilerinin de dikkatini çekti.

“Hedefim Olimpiyatlara Katılarak Madalya Almak”

Muhammed Enes, kendisini antrenörünün yeteneğini keşfederek yüksek atlamaya yönlendirdiğini ifade etti. Bu başarıya ulaşmak için haftada 6 gün antrenman yapan genç sporcu, antrenmanlarla birlikte başarılı olmaya başladığını ifade etti.

Spirintlerle parkur ve atlama teknikleriyle çalışmalarını sürdüren başarılı sporcunun hedefiyse Olimpiyatlar. Kılıç: İki defa Türkiye şampiyonu oldum, hedefim olimpiyatlara katılarak madalya almak.” dedi.

Antrenör Mine Gökkaya da Kılıç’ın, atletizm sporunda ve yüksek atlamada çok başarılı olmasının yanı sıra aynı zamanda engelli koşular da yaptığını ifade etti. İlerleyen zamanda dekatlon yani çoklu branşlara da yönlendirmeyi düşündükleri Kılıç’ın çok yönlü ve gayet yetenekli olduğunu vurguladı.

Atletizmde milli olma yaşının 17 olduğunu belirten Gökkaya, genç sporcunun o yaşa gelinceye kadar yalnızca kulüplerden para kazanabileceğini söyledi. Sporcuya Fenerbahçe Spor Kulübü’nün de talip olduğuna dikkat çeken Gökkaya, Muhammed Enes’in sakatlık olmazsa 17 yaşında Türkiye’yi temsil edecek düzeye ulaşacağını ifade etti.