YOSHİRO MORİ İÇİN ANKET DÜZENLENDİ

Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Yoshiro Mori’nin cinsiyetçi söylemlerinden dolayı ülke genelinde telefon üzerinden anket yapıldı. Açıklanan sonuçlara göre ankete katılan %59’luk kesim, Mori’nin görevde kalabilecek liyakate sahip olmadığını belirtti.

Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları pandemi nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi. Erteleme kararının ardından Japonya Olimpiyat Komitesi Başkanı Yoshiro Mori geçtiğimiz haftalarda katıldığı JOC’un çevrim içi toplantısında olimpiyatların bir daha ertelenemeyeceğini belirtirken, aynı zamanda kadın komite üyelerine yönelik tepki çeken bir açıklamada bulundu. Mori, yaptığı açıklamada kadınların katıldığı kurulların uzun sürdüğü sözleriyle adından çokça bahsettirdi.

Bütün dünyanın tepkisini çeken bu açıklamadan sonra ülke genelinde telefon üzerinden bir anket araştırması başlatıldı. Anketin sonuçlarına göre araştırmaya katılan Japonların %59,9’u görevde kalmasının doğru olmadığını belirtti. %32,8’lik kesim ise Mori hakkında sorulan soruyu cevapsız bırakırken, %6,8’lik kısım ise Komite Başkanının makamına layık şekilde görev yapabileceğini belirtti.

Turnuva Temmuz’da Yapılsın Mı?

Ankete katılım gösteren Japonlara bir soru daha yöneltildi. Geçen sene düzenlenmesi gereken Olimpiyat oyunları bütün dünyayı saran Covid – 19 virüsü nedeniyle 2021 yılının temmuz ayına ertelendi. Salgının giderek artması ve çeşitli varyasyonlar nedeniyle gündemde olan Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları ertelenmesi meselesi ankete katılanlara da yöneltildi.

Ankete katılanların yüzde %47,1’i Tokyo Olimpiyatları bir kez daha ertelensin yanıtını verirken %35,2’si de iptal edilmesi gerektiğini belirtti. Geriye kalan %14,5’lik kısım ise planlandığı tarihte yani 2021 yılının Temmuz ayında olimpiyatın gerçekleştirilmesi gerektiğini savundu.

Yoshiro Mori ve İstifa Söylentisi

Japonya’da basına yansıyan haberlere göre cinsiyetçi söylemleri yüzünden tepki çeken Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Yoshiro Mori görevinden istifa edeceği iddiaları ortaya çıktı. Olimpiyat Köyü Başkanı Saburo Kawabuchi ile görüştükten sonra istifa edeceği söylentilerin arasında yer alıyor.

JOC’un çevrim içi toplantısına katılan Yoshiro Mori, Japonya Ragbi Futbol Federasyonu Başkanlığı döneminde edindiği tecrübeleri paylaşırken kadınlar hakkında oldukça tepki çeken ifadeler kullandı. Kadınların katıldığı toplantıların normalden daha uzun sürdüğünü bunun nedeninin ise kadınların kendi aralarında rekabet içerisine girdiğini bu yüzden de bir kadın konuşmak için söz hakkı istediğinde diğerleri de konuşmak için el kaldırdığını belirten bir açıklamaya imza attı.