YİNE Mİ YABANCI FUTBOLCU KURALI

Türk Futbolunun bitmeyen tartışması ‘Yabancı Oyuncu Sayısında düzenlemeye gidildi. 2020 yılında tekrar ortaya atılan ve tartışmalara neden olan yabancı kuralı gelecek seneden itibaren kademeli olarak azaltılacaktı. İlk yıl 12 olacak yabancı sayısı daha sonraki yıllar 10 ve 8 şeklinde devam edecekti.

Ancak pandemi sebebiyle sıkışık fikstür ve yoğun tempo nedeniyle kulüpler birliğinin TFF’ye yaptığı yabancı sayısının 16’ya çıkarılması talebi TFF’nin kendi arasında yaptığı toplantı sonucu kabul edildi. 31 Mayıs 2021’e kadar geçerli olan karar ligin ikinci yarısında uygulanabilecek.

NİHAT ÖZDEMİR

Göreve geldiği günden bugüne kadar tartışmaların odak noktasındaki isim TFF Başkanı Nihat Özdemir’di. yabancı kuralıyla ilgili yaptığı açıklamalar neticesiyle daha önce şiddetli bir şekilde eleştirilen başkan TFF’nin talebini kabul ettiklerini çünkü mazeretlerin geçerli olduğunu dile getirdi. Ayrıca oyuncu listesinin de 30’dan 35’e çıktığını aktaran Nihat Özdemir yabancı oyuncuların satılmaması sonrası FIFA’ya şikâyetlerin başlayacağını ve bu yüzden kulüplerin menfaatleri için bu kararı almak zorunda kaldıklarını da belirtti.

BEŞİKTAŞ’A ÇÖZÜM

Kulüpler Birliği’nin TFF ile yaptığı görüşmenin ardından açıklanan yabancı sayısı şüphesiz kulüplerin transfer listelerini ve hareketlerini değiştirecek. Özellikle sezon başı kadrosundaki yabancı futbolcuların sayısından dolayı başı çok ağrıyan Beşiktaş Douglas, Isımat Mirin, Lens’i kadro dışı bırakmış ayrıca Tyler Boyd’a da lisans çıkarmamıştı.

Sergen Hoca kadrodaki bir başka oyuncu Hasic’in kiralık gönderilerek Tyler Boyd’a yer açılması gerektiğini yönetime iletmişti. Ligin ikinci yarısında kullanılabilecek 16 yabancı oyuncu kararı Beşiktaş’a ve bu oyunculara yaramış gözüküyor. Özellikle kanat pozisyonunda alternatifleri bulunmayan Rachid Ghezzal ve Nkodou’nun yerine ligin ikinci yarısında zaman zaman bu oyuncular forma şansı bulabilir.

Daha önce ligin ikinci yarısı için Tyler Boyd’a lisans çıkaracağını açıklayan Beşiktaş’ta böylece yabancı sayısı 15 olacak. Siyah beyazlıların son yabancı hakkını Hasic’ten mi yoksa yeni bir yabancı oyuncudan yana mı kullanacağı ise ilerleyen dönemde belli olacak.

YORUM

Elbette ki pandemi süreci tüm dünyada sancılı geçiyor. Bunun en büyük etkilerinden birini de kulüpler yaşıyor. Ancak ülkemizde kulüplere bu kadar taviz verilmesi takımları rahata alıştırıyor. Yabancı sayısı ile puzzle gibi bu kadar oynamak uzun vadede başarı getirmeyecektir. İstikrar olmadan sağlıklı sonuç hiçbir ortamda beklenemez. Umarız yanılırız ve yabancı sayısının bu kadar değişmesi futbolumuzun seviyesini dibe çekmez.