Yeni Malatyaspor Başkanı Nihat Özdemir’i Hedef Aldı

Bu sezon Türk futbolu adına tam anlamıyla bir felaket olarak geçti ve bu felakette tıpkı Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek’in de yaptığı gibi kötü yönetimin oldukça etkisi vardı. Bununla birlikte hem Türk futbolunun yöneticileri hem de Malatya temsilcisinin yöneticileri istifa kararını açıkladılar. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Futbol Federasyonu’nu 1 sene boyunca yönetecek olan Mehmet Büyükekşi’nin seçimi yapılırken, futbolun aktörleri de oradaydı ve Adil Gevrek yaptığı konuşmada eski Başkan Nihat Özdemir’e çok sert ifadelerde bulundu.

Hangimiz Daha Beter

Bu sezon Türk futbolu adına gerçekten tarihin en kötü dönemlerinden biriydi ve futbolumuz belki de bir dibin başlangıcına doğru gitmeye başladı.

Bununla birlikte Süper Lig’de küme düşen ekiplerin başkanlarının da Spor Yasası’nın çıkmasından sonra birer birer istifa ettiğini gördük. Bilindiği üzere yeni yasaya göre kulüplerin borçlarından o dönemin yöneticileri sorumlu oluyorlar ve bu bağlamda hapis cezasına kadar giden cezalar verilebiliyor.

Öte yandan bu cezalar ne kadar uygulanabilir bilinmez ama tıpkı Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek örneğinde de olduğu gibi bazı başkanların istifa sürecini hızlandırdığı kesin. Sezon boyunca çok kötü bir yöneticilik örneği sergileyen Gevrek, bu bağlamda kulübünün küme düşmesinde etkisi ne yazık ki yüksek olan isimlerden biri.

Uzun süre boyunca kendisine hesap soranlara cevap verme tenezzülünde dahi bulunmayan Gevrek, Olağan Mali Genel Kurul’dan sonra şimdi de TFF Başkanı’nın seçiminde mikrofon başına geçti ve gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.

Mehmet Büyükekşi’nin tam da tahmin edildiği gibi tek liste olarak girdiği seçim sürecinde futbolun aktörlerinin büyük bir kısmı seçim alanında konuşmalar yaptılar. Bununla birlikte Adil Gevrek’in eski TFF Başkanı Nihat Özdemir’e yönelttiği suçlamalar dikkat çekiciydi.

Yeni Malatyaspor Başkanı olduğu süre boyunca kişilerden daha çok olgulara yönelik açıklamalar yaptığını hatırlatan Gevrek bununla birlikte tehditle susacak olsa bu göreve soyunmayacağını da dile getirerek kendisinin belirli bir konuda tehdit edildiğini ima etti.

Bu açıklamalar Malatya yerel basınında oldukça dikkat çekerken, Adil Gevrek’in açıklamalarında doğru olduğu kuşkusuz bazı açıklamalar da söz konusuydu.

Asıl Sorun Ekonomik

Bundan birkaç sene öncesinde küme yükselen takımların aldığı paraların bu sezon ligde kalan ve Türkiye Kupası’nı kazanan Sivasspor’un katbekat üstünde olduğunu dile getiren Yeni Malatyaspor Başkanı, Türk futbolunun asıl sorununu ekonomik olduğunu ifade etti.

Bu bağlamda Anadolu kulüplerinin yaşamasının artık çok daha zor olduğunun altını çizen Gevrek, eğer bu duruma önlemler alınamazsa gelecek sezonlarda takımların büyük bir çoğunluğunun kaybolacağına dikkat çekti.

Yeni Malatyaspor Başkanı’nın bu açıklamaları soğukkanlı yapılmış tespitler olarak mı yoksa bozuk saatin dahi doğru gösterdiği dakikalar mı olarak değerlendirilmeli orası tamamen futbolseverlere kalmış ancak sorun ne yazık ki bir güneş gibi karşımızda parlamaya devam ediyor.