Yarış Pilotları Bu Sefer Dünya İçin Yarışıyor

Dünyamızda kullandığımız birçok farklı ürün ve yaptığımız faaliyetler sonucunda oluşan küresel ısınmaya karşı koyan ve dikkat çekme faaliyetlerini sürdüren isimler bir yenisi daha eklendi.

Spor dünyasının yıldızları küresel ısınmaya dikkat çekiyor. Özellikle sürdürülebilir enerjiye teşvik amaçlı elektrikli araçların yarışacağı Extreme E’de takım kuran Lewis Hamilton’ın pilotluğunu ise Sebastien Loeb yapacak.

Lewis Hamilton’ın iklim krizine, küresel ısınmaya ve süründürülebilir enerjiye teşvik amaçlı yaptığı elektrikli araç yatırımı aslında iki efsaneyi birleştiriyor.

Formula 1 dünya şampiyonunun sahibi olan Extreme E Off-Road takımı, direksiyonunu usta bir pilota bırakıyor. X 44 Takımı yarışlara Sebastin Loeb önderliğinde katılacağını duyurdu. Şimdiye kadar 9 kez Dünya Ralli şampiyonu olan Fransız pilot, mart ayındaki ilk yarışta yer alacak.

Sürdürülebilir Enerjiye Destek: Extreme E Yarışları

Tamamen sürdürülebilir enerji ve iklim değişimine dikkat çekmek amaçlı kurulan Extreme E yarışlarında birbirinden ünlü isimler olacak. Motor sporlarının öne çıkan isimlerinin katılacağı yarışlar ile dünya çapında bir dikkat çekilmesi planlanıyor.

Takımlarda yarışa katılacağı duyurulan bir diğer isim ise 2 kez Dünya Ralli şampiyonluğunu, 3 kez de Dakar Rallisi’ni kazanan Carlos Sainz. Sainz kendi takımı ile yarışa katılacağını belirtti.

Lewis Hamilton’ın eski takım arkadaşı olan Nico Rosberg de çevreci rallide yer alacak. Kendisi 2016’da Formula 1 Dünya şampiyonu olan Alman pilot ve Formula E’nin kurucusu Alejandro Agag ile ortak bir takım kurduğunu duyurdu.

Extreme E Yarış Takvimi

İklim değişikliği ve sürdürülebilir enerjiye dikkat çekmek amacıyla yapılan Extreme E’nin yarış takvimde Brezilya’daki yağmur ormanlarından Arjantin’deki Tierre del Fuego buzallarına kadar birçok farklı doğal güzellik yer alıyor.

İklim krizi ve çevre sorunlarına dikkat çekmek için düzenlenen yeni elektrikli arazi yarışları serisi olan Extreme E; Grönland, Nepal gibi çöllerden buzullara kadar dünyanın farklı noktalarında yarışlar düzenleyerek ekosistemin karşı karşıya olduğu sorunlara dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Yarış takviminde; Senegal, Nepal, Grönland, Brezilya, Suudi Arabistan ülkeleri yer alıyor. Bu coğrafyalarda yer alan bölgelerde yapılacak yarışmalarda daha çok eriyen buzullar, çölleşme, yükselen deniz seviyesi gibi farklı ekolojik sorunlara vurgu yapılması amaçlanıyor.