Yabancı Sınırı Yüzünden Kulüpler Transferde Zor Anlar Yaşıyor

TFF’nin vermiş olduğu karar neticesinde önümüzdeki sezon Süper Lig’de 8+6 yabancı kuralı uygulanacak. Bir başka deyişle, sahaya çıkan ilk 11’deki 8 futbolcu yabancı iken 3 futbolcu ise yerli olacak. Bunun yanı sıra, takımların kadrosunda en çok 14 yabancı futbolcu yer alacak. Ayrıca, 2022 – 2023 sezonunda 7+5, 2023 – 2024 sezonunda ise 6+4 yabancı kuralı uygulanacak.

TFF’nin bu kararının ardından Süper Lig kulüpleri ciddi sıkıntılar yaşamaya başladı. Bir başka deyişle, takımların transfer politikası değişmek zorunda kaldı. Hem yabancı sınırı hem de harcama limitleri yüzünden tüm kulüpler için önümüzdeki sezon oldukça zor geçecek.

Üç Büyüklerin Durumu Nasıl?

Spor Toto Süper Ligde Gençlerbirliği ile Aytemiz Alanyaspor Ankarada karşılaştı. (Fotoğraf: Hikmet SAATCİ)

Kadrosunda en çok yabancı oyuncu bulunduran takım Fenerbahçe! Son olarak, İngiliz stoper Steven Caulker’ı transfer eden sarı lacivertli takım; bilhassa geçtiğimiz sezon harcama limitlerinde de sıkıntı yaşamıştı. Fenerbahçe; yeni oyuncu transfer etmek istiyorsa her şeyden önce elindeki oyuncuları satmak veya kiralamak zorunda!

Galatasaray’da ise 12 yabancı futbolcu bulunuyor. Sarı kırmızılı takım; harcama limitlerinde ise ilk sırada! Bir başka deyişle, FFP anlaşmasının bitmesinin ardından transfere en çok para harcayabilecek olan kulüp! Son şampiyon Beşiktaş’ın kadrosunda ise 11 yabancı futbolcu bulunuyor. Siyah beyazlı takım; harcama limitlerinde ise üçüncü sırada yer alıyor.

Kulüpler Önümüzdeki Sezon Hangi Sorunları Yaşayabilirler?

Üç büyük takımın her şeyden önce bazı yabancı futbolcularla yollarını ayırması gerekiyor. Bilhassa kadrosunda 17 yabancı futbolcu bulunan Fenerbahçe’nin yeni transfer yapabilmesi için acele etmesi şart! Buna ek olarak, Mesut Özil’in durumu ise belirsizliğini koruyor. Özil; herkesin bildiği üzere Alman vatandaşı! Bu noktada, TFF’nin kulüplere sunmuş olduğu alternatif çözüm olarak bilinen mavi kart uygulaması sayesinde Mesut Özil; yerli statüsünde top koşturabilir.

Takımların harcama limitleri ise farklı bir sorun olarak kendisini gösteriyor. Futbolcuların ve teknik adamların maaşlarının yanı sıra yeni transferlere ödenecek olan bonservis, yıllık ücret ve primler de harcama limiti içerisinde kendisine yer buluyor. Limit belirlenmesi sırasında sponsorluk, yayın, UEFA, duran varlık satışı gibi etmenler dikkate alınıyor.