Wilfried Zaha’yı İkna Eden İsim Okan Buruk Oldu

Galatasaray, son yılların en büyük transfer çalımını attı. Uzun yıllardan bu yana Premier Lig ekiplerinden Crystal Palace’te forma giyen Wilfried Zaha’nın sözleşmesi 30 Haziran 2023 tarihinde sona ermişti. Fenerbahçe, bu oyuncu ile yakından ilgileniyordu. Sarı lacivertli kulüp, oyuncunun menajeri olan ağabeyi Herve Zaha’yı Mayıs ayında İstanbul’a davet etmişti. Oyuncu, o dönem Fenerbahçe’den yıllık 6 milyon Euro garanti ücret ve 10 milyon Euro da imza parası istiyordu. Fenerbahçe, söz konusu istekleri karşılayamayacağını ifade ederek transferden vazgeçti.

Galatasaray Devreye Girdi

Temmuz ayının son günlerine geldik. Wilfried Zaha, neredeyse iki aydan bu yana takım arıyor. Oyuncu ile Fenerbahçe’nin yanı sıra Lazio ve bazı Suudi Arabistan kulüpleri de ilgileniyordu. Wilfried Zaha, çok erken olduğunu düşündüğü için Suudi Arabistan’a gitmeyi reddetti. Lazio, oyuncunun isteklerini karşılayamadı. Fenerbahçe, Wilfried Zaha transferinde bir kez daha devreye girdi. Sarı lacivertli kulübün son teklifi 8 milyon pound yıllık ücret ve 10 milyon pound imza parası oldu. Wilfried Zaha, Fenerbahçe’nin teklifini kabul etmek üzere idi.

UEFA Şampiyonlar Ligi’ni düşünerek kadrosunu kaliteli bir hücum oyuncusu ile takviye etmek isteyen Galatasaray, Wilfried Zaha’ya yöneldi. Okan Buruk, bu oyuncunun Galatasaray’a çok şey katabileceğini iddia etti. Başkanvekili Erden Timur da oyuncu ve menajeri ile görüşmek adına kısa süre önce Londra’ya gitti. Wilfried Zaha, Galatasaray’ın projesinden fazlasıyla etkilendi. Sarı kırmızılı kulübün hem Süper Lig’de hem de UEFA Şampiyonlar Ligi’nde en üst seviyeyi hedeflemesi, oyuncuyu Galatasaray’a bağlayan detaylardan sadece birisiydi. Kariyeri boyunca herhangi bir kupa kazanamayan ve bunun eksikliğini fazlasıyla hisseden Wilfried Zaha, Galatasaray’a kupa ve başarı kazanmak adına evet dedi.

Okan Buruk Oyuncu ile Görüşmek İçin Londra’ya Gitti

Wilfried Zaha transferinde aslan payı Erden Timur’a ait! Ancak, Okan Buruk’un katkısını da unutmamak gerekir. Deneyimli teknik adam, oyuncuyu ikna etmek adına apar topar kamptan ayrıldı. Saatler içerisinde Londra’ya giderek burada oyuncu ve menajeri ile buluştu. Okan Buruk, Wilfried Zaha’ya Galatasaray’ın hedeflerinden detaylı bir şekilde bahsetti. Oyuncuyu ikna etmek adına Mauro Icardi örneği verildi. Onun da Galatasaray’da kalmak adına Suudi Arabistan’dan gelen teklifleri reddettiğine değinildi. Tüm bunlar, oyuncunun Galatasaray’a imza atmasını daha da kolay hale getirdi.

Oyuncunun Yıllık Ücreti ve İmza Parası Açıklandı

Galatasaray, 23 Temmuz 2023 Pazar günü Wilfried Zaha ile görüşmelere başlandığını Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na bildirmişti. 24 Temmuz 2023 Pazartesi akşamı geç saatlerde oyuncunun transferinin tamamlandığına dair bir açıklama yapıldı. Galatasaray, Wilfried Zaha ile üç yıllık sözleşme imzaladı. Oyuncuya 2.33 milyon Euro imza parası ödenecek. Buna ek olarak, Wilfried Zaha, Galatasaray’dan yıllık 4.35 milyon Euro kazanacak. Söz konusu paralar, Wilfried Zaha gibi bir oyuncu için normal gözüküyor.