Vitor Pereira’nın Başarısı

Fenerbahçe’nin başına ikinci kez geçerek bu sefer şampiyonluk kupasına erişmeyi hedefleyen Vitor Pereira, bu yolda emin adımlarla ilerliyor. İlk döneminden farklı olarak takım oyununa ve uyumuna oldukça önem veren Portekizli teknik adamın öğrencileri birçok istatistikte ve puan durumunda zirvede yer alıyor.

Sahaya Yansıyan Gelişimler

Vitor Pereira’nın geldiği ilk günden bu yana takım içerisinde pek çok şeyi değiştirdiğini söylemek mümkün. Portekizli teknik adam 3 stoper kullanarak başladığı sezonda hazırlık maçları dahil hiçbir maçta bu formasyondan vazgeçmedi.

Pep Guardiola ile sohbetlerinin olduğu bilinen Vitor Pereira’nın tıpkı efsane teknik direktör gibi herkesin daha pozitif bir oyun için uğraştığı ve bölgeler arası akışkanlığın ana odak olduğu bir oyun için takımını ikna ettiği ortada.

Oyun içerisinde taktiksel değişimler yapmaktan çekinmeyen Pereira’nın takımının ligdeki ilk 8 haftada savunma konusunda en başarılı takım olduğunu istatistikler de gösteriyor. Zira, Fenerbahçe ilk 8 haftada ligin rakiplerini kendi ceza sahasında en az topla buluşturan (105), en az gol yiyen (6) takımı olarak karşımıza çıkıyor. Tempolu bir oyun istediğini defalarca belirten Vitor Pereira’nın öğrencileri de hocalarının isteklerine uyuyor.

Maç başına 115 km’den daha fazla koşan Sarı Lacivertliler, Kasımpaşa maçında da 119.2 km gibi bir koşu istatistiğini yakaladılar.

Şampiyonluğun Habercileri

Bu istatistiklerde zirvede olmanın Fenerbahçe’ye liderlik koltuğunu getirdiğini söylemek yanlış olmaz. 8 haftada topladığı 19 puanla milli araya lider olarak giren Fenerbahçe, en son şampiyon olduğu 2013/2014 sezonunda da bu puanı yakalayabilmişti.

8 haftadan ligin geleceğini öngörmek zor ve anlamlı değil ancak Fenerbahçe’nin doğru yolda olduğunu söylemek konusunda bir beis yok. Topa sahip olma istatistiklerinde rakiplerinden geride olan Fenerbahçe’nin bu konuda bir tercih yaptığını söylemek de mümkün.

İlk 8 haftadaki zorlu deplasmanlardan biri olan Hatayspor deplasmanında da topu zaman zaman rakibine bırakan Fenerbahçe, hızlı ve doğru paslarla kurduğu atak organizasyonlarından 2 gol bulmuştu.

Şu an geride olduğu nadir istatistiklerden biri olan gol bulma ise büyük ihtimalle sezonun Fenerbahçe için nasıl geçeceğinin de bir anahtarı olacak. 8 haftada 12 gol bulabilen Sarı-Lacivertlilerin iddiasını sürdürebilmek ve daha net skorlar alabilmek için gol yollarında gelişmeye ihtiyacı var.