Vitor Pereira Dönemindeki Hatalar Nelerdi

Süper Lig’de Şampiyonluk yarışından uzaklaşan ve Avrupa arenasında gruptan çıkma başarısı gösteremeyen Fenerbahçe, son dönemde sıkça eleştiri konusu olan Vitor Pereira’nın sözleşmesini feshetti. Beklenilen pozitif futbol anlayışından uzak bir görüntü veren Portekizli çalıştırıcı, takımın önde gelen isimleriyle bir türlü yıldızı barışmadı.

Bir önceki döneminde takımın yıldız isimleri ile problem yaşayan tecrübeli teknik adam, Mesut Özil başta olmak üzere Sosa, Pelkas İrfan Can Kahveci gibi isimler sorunlar yaşadı. 5.5 ayda yaşananlar ve İkinci Vitor Pereira döneminin bitmesindeki sebepler…

Pereira Döneminde Sisteme Uygun Transfer Yapılamadı

2 Temmuz 2021 tarihinde Fenerbahçe ile 3 yıllık sözleşme imzalayan Vitor Pereira,takımın başına geçtiği günden bu yana üçlü savunma sistemini benimsedi. Sezon başında kadro planlamasını yaparken savunmayı Kım Mın Jae ile güçlendiren Sarı lacivertli ekip, kanat beklerine yeterli takviye yapamadı.

Portekiz teknik adam kanat beklerine Israrla takviye isterken transfer döneminde Öncelikte olmayan bölgelere yapılan takviyeler, Pereira‘nın üçlü savunma sistemini oluşturmasında handikap yarattı. Transfer döneminde Bordeaux’a imza atma aşamasında olan Burak Kapacak takıma katıldı.

Hem sağ bek hem sağ kanatta oynayabilen ve üçlü savunma sistemi için biçilmiş kaftan olan Burak Kapacak, Vitor Pereira tarafından tercih edilmedi. Kanat beklerinde yapılamayan transfer planlaması Pereira’nın sisteminde problemler oluşturdu.

Orta sahada oyun karakterleri birbirine benzeyen birçok futbolcunun bulunması orta alandaki yaratıcılık problemini beraberinde getirdi. Pereira yönetiminde Fenerbahçe, çoğu zaman tecrübeli olmasına rağmen temposu düşük olan LuisGustavo-Zajc veya Mert Hakan ikili orta sahasıyla oynadı.

Orta saha rotasyonu Teknik ve pas kalitesi yüksek olan oyunculardan oluşuyor ancak Pereira’nın ikili orta saha tercih etmesi yüzünden ve o bölgenin savunulması açısından takımda tempolu ve fizik gücüyle ön plana çıkan oyuncular yer almadığı için takım istenilen tempoya bir türlü çıkamadı ve Pereira’nın oyun sistemi suya düştü ki bu sorun içerde oynanan Olympiakos ve Antwerp maçlarında veligde oynanan Konyaspor, Kayserispor ve Göztepe maçlarında diğer maçlara göre daha gözle görülür örnekler oldu.

Hücumda ise Pivot santrafor özelliğine sahip net bir golcü eksikliğinden dolayı Pereira‘nın oyun yapısı, yerleşik savunmalara karşı veya Fenerbahçe’nin pozisyon üretmek zorunda kaldığı maçlarda gol bulmakta zorlandı.

Pereira, Oyuncular İle Problem Yaşadı

Dokuzuncu haftaya kadar liderlik koltuğunda oturan ve Trabzonspor mağlubiyetinden sonra düşüşe geçen sarı lacivertli ekip, dört maçlık galibiyet hasreti yaşamıştı. O süreçte Takımın yıldız ismi Mesut Özil‘in yeterli süreyi bulamaması Vitor Pereira ile arasındaki gerginliği başlattı.

Pereira, Mesut Özil’in yanında Sosa, Pelkasİrfan Can Kahveci ve Atilla Szalai ile benzer problemler yaşadı. Yönetim ile yapılan görüşmeler sonucunda Mesut Özil ilk 11’de yer alırken,  Portekizli çalıştırıcıbu sezon ilk kez13.haftada oynanan Galatasaray derbisiyle dörtlü savunmaya geçiş yaptı.

Galatasaray galibiyetiyleFenerbahçe‘deki süresini uzatan Portekizli teknik adam, son haftalardayeniden üçlü savunma sistemine geçiş yaptı ve alınan kötü sonuçların ardındanPereira’nın ikinci Fenerbahçe dönemi son buldu.