Usain Bolt’un 9.69 Rekoru

2008 Pekin Olimpiyatlarında 100 metre finalinde rakiplerine fark atan ve bitiş çizgisine yaklaşık 30 metre varken kutlamalara başlayan Jamaikalı atlet Usain Bolt’un, 9.69’la o dönem için kırdığı dünya ve olimpiyat rekorunun kısaca hatırlayacağız

Ülkemizin de 108 sporcuyla temsil edildiği Tokyo 2020, birçok yeni rekora, özel ana ve ilklere sahne olurken Bolt olimpiyatların en unutulmaz isimlerinden birisi olmuştu.

USAİN BOLT’UN TARİHİ REKORU

Henüz 15 yaşındayken 2002 Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası’nda 200 metre yarışını kazanan Usain Bolt, bu birincilikle şampiyonada altın madalyaya ulaşan en genç sporcu unvanının da sahibi oldu. 2004’te ise bu kez Carifta Oyunları’nda 200 metreyi 19.93 saniye ile koşan Bolt, bu alanda 20 saniyenin altına inen en genç sporcu oldu.

Jameikalı atlet Usain Bolt rekor süreci içinde çok zorlu sakatlıklarla da mücadele etmek zorunda kaldı.

Usain Bolt’un efsaneye dönüşmesi ise hem biraz zaman hem de sabır gerektirdi. Skolyoz ( omuz eğriliği ) rahatsızlığı ve dizinden yaşadığı sakatlıklar nedeniyle pistlerde istikrarlı bir biçimde yarışamayan Usain Bolt‘un mecrası içimde bu iki sakatlık onu zor durumda bıraksa da mücadelesinden vaz geçmedi.

Sakatlık sonrasında kas kütlesini arttırarak ilk olarak omuz eğriliği rahatsızlığının üzerine giden ve 100 ile 200 metrede gittikçe uzmanlaşan Bolt, kariyerinin henüz 5’inci 100 metre yarışında Reebok Grand Prix’inde 9.72’lik derecesiyle dünya rekoru kırdı. 2008 Pekin Olimpiyatları öncesi Bolt, dünya rekortmeni unvanını da eline geçirmişti.

Hayattan ve yalnızca keyif aldığı şeyleri yapmaktan hoşnut olduğunu daima belirten Bolt, tüm kariyeri boyunca da buna uygun davrandı.

ATLETİZM PİSTLERİNDEN YEŞİL SAHALARA

Henüz 32 yaşındayken kazanabileceği çok daha fazla dünya şampiyonluğu ve belki de bir olimpiyat daha varken, o futbolcu olma isteğini ağır basan bolt Almanya Bundesliga ekiplerinden Borussia Dortmund. Güney Afrika’nın Sundowns ve Norveç’in Stromsgodset takımlarıyla da antrenman maçlarına çıkan Bolt; Central Coast Mariners ile profesyonel sözleşme imzalamaya da oldukça yaklaştı.

Jamaikalı sprinter, kendisine önerilen senelik 100 bin Euro luk teklifi az bulduğu için kabul etmedi. Deneme süresinin başında Bolt’un senelik yaklaşık 1.8 milyon Euro’ya imza atması bekleniyordu ancak bu miktarı karşılayacak sponsorların bulunamaması nedeniyle bu hayal gerçeğe dönüşmedi.

Yalnızca sevdiği işi yapmaya çabaladığını her zaman yineleyen ve buna uygun davranan Bolt, henüz 36 yaşında. Atletizm kariyerine devam etseydi belki de yeni bir hikaye de Tokyo 2020’de yazacaktı.

Hatta daha geriye dönelim, 2008 Pekin’de bitişe 30 metre kala kutlamalara başlayan jameikalı atlet, aynı ciddiyetle yarışı sonlandırsaydı belki de sonraki yıl kıracağı 9.58’i bile geride bırakarak yeni bir rekora da imza atması çok da sürpriz olmazdı.

Bunları birer ihtimal olarak düşündükten sonra Bolt gibi bir atletin sprinterin bir daha pistlerde izlemek zor olacak diye biliriz.