Ukrayna’da Türk Şampiyon

Ukrayna’nın ev sahipliği yaptığı kıtalararası dünya şampiyonluğu devam ediyor. Dünyanın birçok ülkesinden Ukrayna’daki boks şölenine katılmak için gelen sporcular, 14 Şubat 2021 tarihinde pazar günü ringe çıktı. Şampiyonaya katılan sporcular arasında Türk boksör Arda Tamer Avcı hafif sıklette UBO Kıtalararası şampiyonu oldu. Arda Tamer Avcı rakibini 2. Rauntta nakavt etmeyi başardı ve şampiyonluğu elde etti.

Maç sonrasında İhlas Haber Ajansı’na konuşan Şükrü Altay, öncelikli olarak Kiev’den selam yolladı. Maçı alamadığını ve puan olarak arka sıralarda kaldıklarını fakat kemer için yine dövüşeceğini ve Türkiye’de alacağını söyledi.

Arda Tamer Avcı, Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada ikinci raunt da muhtemelen rakibinin burnunun kırıldığını dile getirdi. Ancak rakibinin devam etmek istemesi üzerine ikinci raundun oynandığının altını çizdi. Sonrasında ise rakibinin kendini toparlayamadığını ve kendisinin maçı nakavtla kazandığını anlattı.

Mutluluğu yüzünden okunan milli boksör gelecekte diğer büyük federasyonların kemerlerini de almak istediğini, fırsat bulduğu tüm şampiyonlarda Türkiye’yi temsil etmek istediğini söyledi.

Abisinin Maçı Ertelendi

Çoğunluğu Türk sporculardan oluşan organizasyonun içerisinde yer alan rakipler kıyasıya mücadele etti. Günün maçı olarak kabul edilen Serdar Avcı ve Pascal Ndomba arasındaki mücadele öncesinde Pascal Ndomba’nın yeni tip korona virüs (covid-19) testinin pozitif çıkması ile birlikte karşılaşma tam 1,5 ay sonrasına ertelendi.

Kemer Başkasına Gitmedi

Serdar Avcı’nın kardeşi Arda Tamer Avcı ise Gürcü rakibi Vladimir Janezashvili karşısında galibiyet elde etti ve UBO Kıtalararası şampiyonluk kemerinin sahibi oldu.

Diğer Türk sporcular arasında Şükrü Altay ise Ukrayna adına ringe çıkan Ahıska Türk’ü Dzhamal Usmanov karşısında mağlup oldu. Maç sonrasında ringde Altay’a sarılan Umanov, kendisine üzülmemesi gerektiğini kemerin Türklerde olduğunu ve uzağa gitmediğini söyledi ve Altay’ı teselli etti. Ringe ise Atatürk işlemeli Türk bayrağı ile poz vererek Türklerin gönüllerini kazandı.

Maç sonrasında İhlas Haber Ajansı’na konuşan Şükrü Altay, öncelikli olarak Kiev’den selam yolladı. Maçı alamadığını ve puan olarak arka sıralarda kaldıklarını fakat kemer için yine dövüşeceğini ve Türkiye’de alacağını söyledi. 3 hafta antrenman yapma şansı bulduğunu ve bu nedenle maça iyi hazırlanamadığını söyleyen boksör Türkiye’ye selam ve saygılarını iletmeyi es geçmedi. Türkiye’den gelen duaların kendisi için yeterli olduğunu söyledi ve teşekkür etti.