UEFA ÜLKE PUANI SIRALAMASINDA YÜKSELME DEVAM EDİYOR

Avrupa kupalarında Şampiyonlar ligi ve UEFA Avrupa liginde ki 5. Maçlar geri de kaldı. Temsilcilerimiz den Beşiktaş Şampiyonlar liginde, Fenerbahçe ve Galatasaray ise UEFA Avrupa liginde yer alıyorlardı.

Ülke puanı sıralamasının çok önemli olduğu bu günler de iki basamak birden yukarı yükseldik. Sarı kırmızlı takım Galatasaray UEFA Avrupa Ligi’nde son maçında kendi sahasında Fransız ekibi Marsilya ‘yı 4 – 2 yenerek tur atladığı gece de ülke puanına da katkı sağlayarak iki basamak yükselmemize neden oldu.

GALATASARAY AVRUPA’DA TURLADI ÜLKE PUANI ARTTI

Sarı kırmızlı takım Galatasaray UEFA Avrupa liginde ki 5. Maçında maçında kendi sahasında Fransız ekibi Marsilya ‘yı 4 – 2 yenerek bir üst tura çıkma şansını elde eden takım ülke puanıma ise verdiği katkı ile iki basamak birden yükselmesine neden oldu.

Bu sezon Türkiye, UEFA’nın ülke puanı klasmanında geçen sezon 13. sıraya geriye düşerek Şampiyonlar Ligi’ne direkt takım gönderme şansını kaybetmiş durumdalar.

Avrupa ‘da son karşılaşmalar sonunda Ülke puanı klasmanında 19. sıraya kadar gerileyen Türkiye, bu hafta oynanan Avrupa maçlarından sonra 16. sıraya kadar yükseldiler.

Avrupa’da ki 5. Maçlar sonrasında Türkiye sıralamada maçlar öncesi 18. Sıradaydı. Temsilcilerimiz den Siyah beyazlı takım Beşiktaş’ın Hollanda ekibi Ajax’a 2 – 1, Fenerbahçe’nin ise deplasmanda Yunan ekibi Olimpiakos’ a 1  – 0 mağlup olduğu haftada sarı kırmızlı takım Galatasaray’ ın kendi sahasında Marsilya’yı 4 – 2 ‘Lik galibiyetiyle gelen tur bileti Türkiye’yi 18. basamaktan 16. sıraya taşıdı.

Ülkemiz bu sezon UEFA organizasyonlarında yer alan ekipler alacakları puanlarla Türkiye’ yi ilk 15 içine sokamazsa, gelecek sezon Avrupa kupalarına katılacak takım sayısı artık 5’ten 4’e düşecek.

AVRUPA’DA OLMAK İSTİYORSAK HER PUANIN ÖNEMİ FAZLA

Avrupa’ da ki karşılaşmalar da alınacak her puanın önemi çok fazla.  Avrupa ‘da Türk takımlarından Trabzonspor ve Sivasspor eleme turlarında Avrupa’ya veda ederek grup aşamalarına kalamamışlardı. Gruplara kalan takımlarımız dan ise Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe oynadıkları toplam 15 grup maçından sadece 4 galibiyet çıkartabildi.

Grup aşamasında en çok galibiyeti sarı kırmızlı takım Galatasaray 3 galibiyet elde ederken onu sarı lacivertli takım Fenerbahçe 1 galibiyet ile takip ederken şampiyonlar liginde ki temsilcimiz Beşiktaş ise 0 puan çektiler.

Avrupa ‘da ki grup karşılaşmalarında son mücadeleler de Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’ne veda maçında Borussia Dortmund’a konuk olacak. UEFA Avrupa Ligi’nde ise sarı kırmızlı takım Galatasaray İtalya’da Lazio ile liderlik mücadelesi verecek. Fenerbahçe ise kapanış maçında kendi sahasında Eintracht Frankfurt’u konuk edecekler.

Son sıralama da Türkiye 25,5 puan ile 18. Sırada yer alırken Çek Cumhuriyeti 25,6 ile 17.sırada, Hırvatistan 25,65 puan ile 16.sırada Güney Kıbrıs 25,875 puan ile 15. Sıradalar.

Bu sezonu 15. sırada bitirme ihtimalimiz yüksek görünüyor.