UEFA AVRUPA LİGİ’NDE ÜLKE PUAN ANALİZİ

Avrupa kupalarında devam eden temsilcilerimiz eğer bu sezon önemli bir başarıya adım atmazlarsa ülkemizden Avrupa Kupalarına direkt giden ve gruplarda mücadele edebilecek bir takımımız olmayacak buda hem Türk Futbol’u için tehlike çanları demek hem Ekonomik ve Statü anlamında çökmek demek.

2019-2020 sezonunda 33.600 puanıyla 11. Sırada yer alan Türkiye; Galatasaray Ekibinin Sparta Prag karşısında vedasıyla birlikte 20.400 puanda kalıp 18.sıraya geriledi.Ülkemizi Sırbistan, İsviçre gibi ülkeler geçerken Yunanistan 20.200 puana yükselerek aradaki farkı azalttı, Ülkelerin Avrupa Kupalarında aldığı her galibiyet her beraberlik atladığı tura göre değişilik göstermekte, her yıl değişen puanlar ise son 5 yılın başarı ortalamasının sonucu.

Ekonomik ve Statü anlamında düşüşün olması ise aslında bazı yıldız oyuncuların o takımı istememesini sağlayıp ve o ülkeye ait kulubün o oyuncuyu almak için gereken ana paranın ve sermayenin olamayışına sebep olmakta ve bu sebep aslında kulüplerin kendi altyapılarına para yetiştirmemekle birlikte olumsuz bir sonuç doğurmakta ve kulüplerin yaşını almış futbolcuları kendi kulüplerine bedelsiz olarak getirmesine sebep oluyor, bunun sonucunda da takımlar kendilerini kendilerini Avrupa Kupalarında pek güzel sergileyemiyorlar.

UEFA AVRUPA LİGİ PLAY OFF TURU VE  4 TEMSİLCİLERİMİZİN TUTUMU

Öbür taraftan bakmak gerekirse bazı kulüplerinde geçmişe göre daha çok vasat sezon geçirdikleri gözlenmekte örnek vermek gerekirse; Fenerbahçe’nin uzun bir süredir Avrupa da kendisini sergileyemediği eskiden Avrupa Ligi’nde kendini saydıracak sonuçlar almasından belli buna rağmen Avrupa’da en çok gelir getiren Fenerbahçe.

Galatasaray ekibi ise tıpkı Fenerbahçe gibi Sparta Prag ekibine yenilmesi ve Ülke puanını negatif olarak geriye getirmesi Avrupa Sahasında ne kadar gerilediği ve eskiye göre daha kötü oluşunun kanıtıdır, aslında Trabzonspor’un Avrupa Tarihi pek de Fenerbahçe’den ve Galatasaray’dan farkı yok diyebiliriz ama Trabzonspor 1980-85 döneminde gösterdiği performans kadar öbür temsilcilerimizden pek de önde değil.

MAÇLARIN SONUÇLARI ÖNEMLİ

Temsilcilerimizin bu kadar eskiye göre daha çok gerilemesi bir nedene daha dayanıyor bu nedenin adı ise çoklu olarak gerçekleşen transferler diyebiliriz.

Transferlerin çoklu olarak gerçekleşmesi o takıma gelen oyuncunun takımın sahip olduğu ve benimsediği dizilişe oyun şekline alışmasını uzatmakta, her farklı oyuncu demek her farklı dizilişi denemek demek buda Türk Futbolu’nun çökmesine sebebiyet verecek türden bir neden olarak sayılabilir.