U18 Erkek Milli Basketbol Takımı Avrupa Mücadelesine Başladı

FIBA 18 Yaş Altı Erkekler Avrupa Challenger Turnuvası’nda grup maçlarına başlayan genç milliler ilk üç maçının birini kaybedip ikisini kazandı. 

Arnavutluk, İsrail, Kuzey Makedonya, Slovakya ve ülkemizde Konya şehrinde düzenlenen FIBA 18 Yaş Altı Erkekler Avrupa Challenger Turnuvası’nda genç milli takımımız mücadelelerine başladı. Grup maçları, 3 Ağustos – 8 Ağustos arasında gerçekleşecek olan turnuvada C grubunda yer alan milliler, Slovenya’ya karşı oynadıkları maçı kaybederken Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ni mağlup etmeyi başardı.

Genç Milliler Grup İkincisi

Çek Cumhuriyeti, Letonya, Polonya, Rusya ve Slovenya ile aynı grupta yer alan U18 Erkek Milli Basketbol Takımımız, tüm tarafların ilk maçlarını oynamalarının ardından iki galibiyet bir mağlubiyetle grup ikincisi konumuna yerleşti. 

Genç takımımız, ilk maçlarını 3 Ağustos tarihinde Konya Spor ve Kongre Merkezi’nde Polonya’ya karşı oynadı. İlk çeyreğin bitmesinde iki dakika kala araya 7 sayılık bir fark (17 – 10) koyan genç sporcularımız, Polonya’nın son dakikalarda artan baskısına bir çözüm getiremedi ve çeyreği 21 – 20’lik skorla bir sayı önde kapattı. 

Üçüncü çeyreğin son dakikalarına kadar birbirlerine üstünlük koyamayan iki takım başa baş mücadeleye devam etti. Ancak bu noktadan sonra performansını yükselten U18 Erkek Milli Basketbol Takımımız önce üçüncü çeyrek sonunda ufak da olsa bir fark açmayı (57 – 52) sonra da dördüncü çeyrekte bu farkı arttırıp maçı 81 – 74 kazanmayı başardı.

Genç milli basketbol takımımız 4 Ağustos’ta Slovenya ile karşı karşıya geldi. İlk çeyreği başa baş, ikinci çeyreği ise önde götüren sporcularımız, üçüncü çeyrekle beraber sıkıntılar yaşamaya başladı. Son çeyrekte de uzun aralıklarla sayı bulmayı başaramayan milli ekip, karşılaşmayı 67 – 74 kaybetti.

 U18 Erkek Milli Basketbol Takımımız, 5 Ağustos tarihinde bu sefer Çek Cumhuriyeti ile mücadele etti. İkinci çeyrek dışında fazla bir sıkıntı yaşamayan milli basketbolcularımız, son çeyrekte rakiplerinin yalnızca altı sayı almasına müsaade etti. Ay-yıldızlı ekip maçı 65 – 57 kazanarak, grup aşamasını ikinci galibiyetlerini yaşadı.

Mücadele Daha Bitmedi

Genç erkekler milli basketbol takımımız, bir sonraki maçlarını 7 Ağustos tarihinde saat 18.00’da Letonya’ya karşı oynayacak. 8 Ağustos’ta ise gruptaki son maçlarına çıkacak olan milliler, Rusya’yı devirmeyi deneyecek. Genç takımımızın tüm maçları Türkiye Basketbol Federasyonu’nun YouTube kanalından canlı olarak izlenebilir.