U – 17 Millilerimizle Gururlandık

Bu sene U – 17 Avrupa Voleybol Şampiyonası Çekya’nın ev sahipliğinde düzenlendi. Hradec Kralove şehrinde düzenlenen turnuvada U – 17 kadın millilerimiz finale yükselme başarısı gösterdi. Üst üste ikinci kez Avrupa Şampiyonası’nda finale kalan milli gururlarımız bu sene de Avrupa ikincisi oldu! Final maçı Hradec Kralove şehrinin TJ Slavia salonunda düzenlendi. Maçın hakemleri ise Azerbaycan Voleybol Federasyonu’ndan Fuad Aghayev ve Bulgaristan Voleybol Federasyonu’ndan Stoyan Barev oldu.

Finalde İtalya

U – 17 kız milli takımımız yarı finalde Sırbistan’ı 3 – 2 mağlup etmeyi başararak finalde İtalya ile karşı karşıya geldi. 92 dakika süren final karşılaşmasında galip gelen İtalya oldu. İlk set İtalya’nın 25 – 16 üstünlüğü ile tamamlandı. Millilerimiz 2. sette ise beraberlik yakaladı. 2. seti 25 – 23 kazanan millilerimiz skora denge getirdi. Ancak 3. Sette İtalya bırakmadı ve 25 – 20 seti alarak durumu 2 – 1 ‘e getirdi. 4. Set de İtalya’nın 25 – 22 üstünlüğü ile sona erince rakip takım Avrupa Şampiyonu olurken U – 17 millilerimiz Avrupa İkincisi oldu. Üst üste ikinci kez Avrupa İkincisi olan Millerimiz Gümüş Madalya kazandı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da üst üste ikinci kez gümüş madalya alarak ülkemizi gururlandıran U – 17 milli takımımızı kutladı. Çekya’nın ev sahipliğinde düzenlenen 17 Yaş Altı Kızlar Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda finale kalan ve İtalya ile mücadele eden şampiyona ikincisi 17 yaş altı kız voleybol milli takımımızı kutladığını söyleyen Mehmet Muharrem Kasapoğlu, üst üste ikinci kez Avrupa 2.si olan ve bizleri tekrar gururlandıran voleybolcu kızlarımızın gelecekte de bizleri gururlandıracağına yürekten inandığını vurguladı. Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 17 Yaş Altı Kızlar Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda elde edilen başarıda emeği geçen herkese de teşekkürlerini iletti.

U – 17 kız millilerimiz Temmuz ayı başında Sırbistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen 17 Yaş Altı Kızlar Balkan Şampiyonası’nda da 3.lük – 4.cülük maçında Romanya’yı 3 – 0 mağlup etmeyi başarmış ve balkanlarda bronz madalyanın sahibi olmuştu. Turnuvada en iyi libero ise milli oyuncumuz Ece Esepaşa seçilmişti.

U – 17

Gelecek Emin Ellerde

Aldıkları başarılar ile geleceğimiz için umut olan ve A Milli Takım başarılarına alışmamız gerektiği mesajını veren 17 yaş altı kız milli takımımızın Avrupa ikincisi kadrosu ise Defne Devrim, Eslem Yılmaz, Nisan Eroğuz, Bianka İlayda Mumcular, Ceylin Kuyan, Begüm Kaçmaz, Elif Nur Hürriyet, Ece Esepaşa, Talya Olcay, Eylül Boztepe ve Simge Özbey. Ayrıca Çekya’da düzenlenen şampiyonada turnuvanın en iyi smaçörü genç yıldızımız Ceylin Kuyan seçilirken, turnuvadaki en iyi orta oyuncu ödülü ise genç yıldızımız Begüm Kaçmaz’a gitti.

Rakibimiz İtalya kadrosunda ise Esposito, Monaco, Adigwe, Del Freo, Manfredini, Allaoui, Bonafede, Amoruso ve Coba yer aldı.