Türkiye’nin Yarı Finaldeki Rakibi İtalya Oldu

Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası heyecanı, 30 Ağustos 2023 Çarşamba günü oynanan çeyrek final maçları ile devam ediyor. Türkiye, çeyrek finalde Polonya ile karşı karşıya geldi. Maçın belirgin bir favorisi yoktu. Son yıllarda sürekli olarak karşı karşıya gelen iki takımın mücadelesinden kimin galip ayrılacağını kestirmek güçtü. Voleybol severler, çekişmeli bir maç izleyeceklerini düşünüyorlardı. Böyle düşünenler yanılmadılar.

Türkiye, 30 Ağustos 2023 günü TSİ 18.00’de başlayan maçta Polonya’yı 3-0 mağlup etmeyi başardı. Bilhassa ilk iki set çok çekişmeli geçti. Maçın yıldızı tahmin edebileceğiniz üzere Melissa Vargas oldu. 1999 doğumlu oyuncu, maçı 24 sayı ile tamamladı. Bunun yanı sıra, Ebrar Karakurt’un 14, Hande Baladın’ın ise dokuz sayı ile takıma katkı verdiklerini söylemek gerekir.

voleybol italya

Yarı Final Maçı 1 Eylül 2023 Günü Oynanacak

Türkiye’nin yarı finaldeki rakibi İtalya oldu. Takdir edersiniz ki, İtalya, kadın voleybolunda ekol olarak tanımlanan bir ülke! Onları yenmek pek kolay olmayacak. Ancak, Türkiye, eski Türkiye değil! Giovanni Guidetti döneminde bu tarz maçları kazanmakta sıkıntı yaşayan milli takımımız, Milletler Ligi’nde elde ettiği şampiyonluğun ardından özgüven kazandı. Buna bir de yeni antrenörümüz Daniele Santarelli’nin tecrübesi ve enerjisi eklenince işlerin bizim adımıza daha avantajlı hale geldiğinden bahsedebiliriz.

Türkiye – İtalya maçı, 1 Eylül 2023 Cuma gününün programında yer alıyor. Maç, TSİ 18.00’de başlayacak. Belçika’nın Brüksel şehrinde oynanacak olan maçın net bir favorisi yok!

Paola Egonu Maça Yedek Başlayacak

İtalya, son Avrupa Şampiyonası’nda mutlu sona ulaşmıştı. Finalde Sırbistan’ı yenerek Avrupa şampiyonu olmayı başarmıştı. Turnuvanın en değerli oyuncusu tahmin edebileceğiniz üzere 1998 doğumlu pasör çaprazı Paola Egonu olmuştu. Aradan iki yıl geçti. İtalya, 2023 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’na da şampiyonluk hedefi ile katıldı.

İtalya, B Grubu’nda yer alıyordu. Gruptaki rakipleri arasında Bulgaristan, Romanya, İsviçre, Bosna & Hersek ve Hırvatistan vardı. Gruptaki beş maçını da kazanan İtalya, liderlik koltuğuna oturdu. İtalya’nın son 16 turundaki rakibi İspanya oldu. Voleybol severlerin tahmin edebileceği üzere İtalya ile İspanya arasında ciddi bir kadro kalitesi farkı bulunuyor. İtalya, rakibini hiç zorlanmadan geçti. Çeyrek finaldeki rakip Fransa idi. Fransa karşısında zorlanmayan İtalya, 3-0’lık skorla kendisini yarı finalde buldu.

İtalya’yı çok uzun süreden bu yana Davide Mazzanti çalıştırıyor. Deneyimli antrenör, turnuvanın başından bu yana ilginç kararlar veriyor. Her şeyden önce, takımın yıldızı olarak gösterilen Paola Egonu’yu yedek bıraktığını söyleyebiliriz. Pasör çaprazı pozisyonunda Ekaterina Antropova oynuyor. Paola Egonu, herhangi bir sürpriz olmadığı takdirde Türkiye karşısında da maça yedek olarak başlayacak.

Melissa Vargas Türkiye’nin En Önemli Kozu Olacak

Milli takımımız, bu maçta bilhassa Melissa Vargas’a güveniyor. 1999 doğumlu pasör çaprazı, bize maçı kazandırabilecek isimlerin başında geliyor.