Türkiye’nin Tokyo 2020 Olimpiyatları’ndaki Başarısı Devam Ediyor

Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda son hafta heyecanı yaşanıyor. Birçok kategorideki yarışlar tamamlandı. Madalya sıralamasında ABD, Çin ve Japonya’nın üstünlüğü devam ediyor. Türkiye ise bilhassa son günlerde atağa geçti. Birçok sporcumuzun madalya kazanma ihtimali bulunuyor. 

Türkiye’nin Olimpiyat Madalya Sayısı 96’ya Çıktı

Türkiye; ilk kez 1908 yılında düzenlenen Londra Olimpiyatları’na katılmıştı. O tarihten bu yana birkaç organizasyon dışında neredeyse tüm olimpiyatlarda yer aldı. Bu noktada, Türkiye’nin Tokyo 2020 Olimpiyatları’na kadar olan süreçte altı farklı branşta toplam 39 altın madalya kazandığını ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra, 25 gümüş ve 27 bronz madalyamız da bulunuyor. 

Türkiye; Tokyo 2020’de ilk olarak tekvando kategorisindeki başarısıyla dikkat çekti. Sporcularımız Hakan Reçber ve Hatice Kübra İlgün; kendi kategorilerinde bronz madalya kazandılar. Bu iki madalya ile beraber Türkiye’nin olimpiyat tarihindeki toplam madalya sayısı 93’e çıktı. Geçtiğimiz günlerde tüm Türkiye’yi sevince boğan bir gelişme yaşandı. 1999 doğumlu sporcumuz Mete Gazoz; okçuluk kategorisinde almış olduğu bireysel derecesiyle altın madalyaya uzandı. Bu madalya; Türkiye’nin Tokyo’daki 94. madalyası oldu. Bunun yanı sıra, okçuluk kategorisindeki ilk madalya olduğunu da ifade etmeliyiz. Ayrıca, iki bronz madalyanın ardından ilk altın madalya olarak bizleri gururlandırdı. 

Güreş ve Boks Kategorisindeki Madalyalar Dikkat Çekici

Türkiye’nin en büyük madalya umutlarından birisi de Rıza Kayaalp! Grekoromen stilde 130 kiloda yarışan sporcumuz; son üç olimpiyatta şampiyon olan Kübalı rakibiyle bu defa yarı finalde karşılaştı. Rakibini mağlup edemeyen Kayaalp; altın madalya şansını kaçırsa da bronz madalya mücadelesini rahat bir şekilde kazandı. Sonuç olarak, Kayaalp’in bronz madalyası; Türkiye’nin 95. madalyası olarak kayıtlara geçti. 

Bir diğer sporcumuz Yasemin Adar; yine güreş kategorisinde 76 kiloda bronz madalya maçına çıktı. Rakibini mağlup eden Adar; ülkemize bir bronz madalya daha kazandırdı. Sonuç olarak, Türkiye’nin olimpiyat tarihindeki madalya sayısı 96’ya çıktı. 

Bunun yanı sıra, son maçlarını henüz oynamayan Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli de madalyayı garantilemiş durumdalar! Son olarak, Ferhat Arıcan; jimnastik kategorisinde bronz madalya kazanarak ülkemizi gururlandırdı.