Türkiye’nin EURO 2020 Elemeleri Performansı

Türkiye milli futbol takımı, UEFA 2020 Elemelerinde harika bir performans sergiledi. Kalesinde çok az gol gören ve tarihinin en yüksek puanını alan Ay Yıldızlılar’ın EURO 2020 yolculuğuna ait detaylar:

Avrupa Futbol Şampiyonası, 11 Haziran 2021’de İtalya-Türkiye maçıyla başlayacak. Milli takımımız, A Grubu’nda İtalya, İsviçre ve Galler ile mücadele edecek. Ay yıldızlılar, eleme grubunda gösterdiği performansla Türk milletine büyük bir heyecan yaşattı.

İşte Verile Işığında Millilerimizin Performansı

Milli takımımız, EURO 2020 Elemelerinde H Grubu’nda Fransa, İzlanda, Arnavutluk, Andorra ve Moldova ile karşılaştı. Şenol Güneş yönetimindeki milli takmımız, çıktığı 10 karşılaşmada 8 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 mağlubiyet alarak 23 puan topladı ve EURO 2020’ye katılmaya hak kazandı.

En Az Gol Yiyen Takım

Türkiye, EURO 2020 Elemelerinde en az gol yiyen takım oldu. Oynadığı 10 maçta sadece 3 gol yiyen ay yıldızlılar, en az gol yiyen takım unvanını Belçika ile paylaşıyor. Türkiye ile Belçika’yı 4 gol yiyen Ukrayna ile İtalya ve 5 gol yiyen İspanya takip etti.

En Fazla Maçta Kalesini Gole Kapatan Takım

A Milli futbol takımımız, EURO 2020 eleme gruplarında sadece iki maçta kalesinde gol gördü. Grupta oynadığı 10 maçta sadece Fransa ve İzlanda karşısında gol yiyen milli takımımız, 8 maçta kalesini gole kapatarak bu alanda zirvede yer aldı. Türkye’yi bu alanda takip eden takımlar ise 7 maçta kalelerini gole kapatan Belçika, Polonya ve Rusya.

İç Sahada En Az Gol Yiyen Takım

Türkiye, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde iç sahada hiç gol yemedi. Milliler, Türkiye’de oynanan maçlarda Moldova’yı 4-0, son dünya şampiyonu Fransa’yı 2-0, Arnavutluk ve Andorra’yı 1-0’lık skorlarla mağlup etti ve İzlanda ile 0-0 berabere kaldı.

Milli takımımız, bu istatistikte ilk sırada yer aldı.

Akan Oyunda En Az Gol Yiyen Takım

Milli takımımız, EURO 2020 elemelerinde hiç gol yemedi. Milli takımımızın eleme gruplarında yediği gollerin tamamı duran toplardan geldi. Akan oyunda hiç gol yemeyen milli takımımız, bu alanda da ilk sırada yer aldı.

En Yüksek Puan Ortalaması

Türkiye, modern eleme formatlarında en yüksek puan ortalamasını tutturdu. EURO 96’elemelerinde 1,87 puan ortalaması yakalayan milli takımımız, 2,12 puan ortalaması tutturarak EURO 2020’ye gitmişti. Milli takımımız, 2002 Dünya Kupası elemelerinde 2,1 puan ortalaması tutturdu ve bundan sonraki altı yıl herhangi bir turnuvaya katılamadı. EURO 2008 elemelerinde 2 puan ortalaması toplayan milliler, EURO 2016 elemelerinde 1,8 puanda kaldı. EURO 2020 elemelerinde maç başına 2,3 puan toplayan milli takım, bu alanda en iyi performansı gösterdi.