Türkiye’nin Dünya Kupası’na Katılma Hesapları Devam Ediyor

2022 yılında Katar’da düzenlenecek olan Dünya Kupası’nın başlamasına kısa bir süre kaldı. 21 Kasım 2022 ila 18 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan bu dev organizasyon son yılların en merak edilen turnuvası! Her şeyden önce, farklı bir coğrafyada gerçekleşecek olması merak uyandırıyor.

Bunun yanı sıra, iklim değişikliğinden dolayı yaz ayları yerine Kasım ayında başlayacak. Bir başka deyişle, 2022 – 2023 kulüp sezonunu da ilginç hale getirecek. Takdir edersiniz ki, tıpkı diğer ülkelerin futbol takımları gibi Türkiye A Milli Futbol Takımı da 2022 Dünya Kupası’na katılmayı hedefliyor.

Gelin, hep birlikte milli takımımızın son oynanan maçların ardından turnuvaya katılma olasılığına yakından bakalım!

Türkiye, Hollanda ve Norveç Son Maçlarını Kazandı

Eylül ayında oynanan maçlarda Hollanda’nın Türkiye’yi 6-1 gibi farklı bir skorla devirmesi tüm dünyada yankı bulmuştu. Gruplara istediği gibi başlayamayan Hollanda ve Norveç; bilhassa son maçlarla beraber ilk ikiyi sırayı ele geçirdi. Türkiye ise gruptaki ilk maçında Hollanda’yı, ikinci maçında ise Norveç’i yenerek büyük sükse yapmıştı.

Ancak, takımımız başarılı sonuçların devamını getiremedi. Eylül ayındaki Hollanda yenilgisinin ardından Şenol Güneş ile yollar ayrıldı. Yerine sürpriz bir kararla bir zamanlar Türkiye’de top koşturmuş Stefan Kuntz getirildi. Alman teknik adamın neler yapacağı merakla bekleniyordu.

Türkiye A Milli Futbol Takımı; Ekim ayındaki ilk maçında Norveç ile 1-1 berabere kaldı. Hollanda ise zorlandığı Letonya deplasmanından 1-0’lık galibiyet ile döndü. 11 Ekim 2021 tarihinde oynanan maçlar grubun kaderi adına hayati önem taşıyordu.

Hollanda; kendi sahasında grubun en zayıf takımı Cebelitarık’ı konuk etti. Bu maçı 6-0 kazanan Portakallar grup liderliğini perçinledi. Norveç; kendi sahasında Karadağ’ı 2-0 mağlup etti. Türkiye ise Letonya’yı 90+9’uncu dakikada bulduğu golle 2-1 yenmesini bildi.

Sonuç olarak, Kasım ayındaki son iki maç öncesinde Hollanda 19 puanla ilk sırada bulunuyor. Norveç; 17 puanla ikinci sırada yer alırken Türkiye ise 15 puanla üçüncü sıradaki yerini koruyor.

Türkiye’nin Son İki Maçını Kazanması Şart

Kasım ayında oynanacak maçlar grubun son halini belirleyecek. Türkiye; kendi sahasında Cebelitarık’ı ve deplasmanda Karadağ’ı yenmek zorunda! Milli takımımız maçlarını kazandıktan sonra rakiplerinin puan kaybını bekleyecek.

13 Kasım 2021 tarihinde oynanacak maçlarda Norveç Letonya’yı konuk ederken Hollanda Karadağ deplasmanına çıkacak. Grup adına hayati önem taşıyan maçta 16 Kasım 2021 tarihinde Hollanda kendi sahasında Norveç’i ağırlayacak.

Türkiye; son iki maçını kazanıp 21 puana ulaşmak zorunda! Hollanda’yı geçmemiz bir hayli zor! Fakat, Hollanda son maçında Norveç’i yendiği takdirde işimiz kolaylaşıyor. Norveç’in Letonya’yı yendiğini varsayarsak Hollanda yenilgisiyle beraber grubu 20 puan ile tamamlayacağını söyleyebiliriz.

Bir başka deyişle, ikinci olarak play-off oynama şansını elde edeceğiz. Hollanda – Norveç maçının berabere bitmesi halinde ise ikili ve genel averaja bakılacak.