Türkiye’de Milli Heyecan Başladı

A Milli futbol takımımız, 2022 Dünya Kupası Elemeleri G Grubu 9. Maçında Cebelitarık’ı 6-0 ile geçti. Bu maçtan önce hedefini play off oynamak olarak belirleyen milliler, Cebelitarık karşısında alınan 6-0’lık galibiyet ve gruptaki rakiplerin puan kaybı sonrasında bir anda grup liderliği için iddialı bir konuma geldi.

Gruptaki 9. Maçlarda Hollanda, 2-0 öne geçtiği Karadağ deplasmanında skoru koruyamadı ve maç 2-2 sona erdi. Norveç ise konuk ettiği Letonya karşısında sahadan 0-0’lık berabelikle ayrıldı. Bu sonuçlardan sonra Ay yıldızlılar, Cebelitarık maçı sornasında puanını 15’e yükseltti. Hollanda, aldığı 1 puanla puanını 21’e, Norveç ise Letonya karşısında aldığı beraberlikle puanını 18’e yükseltti.

16 Kasım tarihinde oynanacak son maçlar, çok büyük bir heyecana sahne olacak. Grupta ilk üç sırada bulunan takımların tamamının liderlik iddiası sürüyor. Milli takımımız, 16 Kasım’da Karadağ’ın konuğu olacak. Norveç ise Hollanda ile deplasmanda karşı karşıya gelecek.

Katar’a Nasıl Gideriz?

Grupta puan eşitliği sonucunda sıralamada üst sırada yer alacak takım, gol averajıyla belli oluyor. Eğer iki takımın averajı aynı ise atılan gol sayısına bakılıyor. Hem averaj hem de atılan gol sayısının eşit olması durumunda ise iki takımın kendi arasında oynadığı maçlar sonucunda hangi takımın grubu üst sırada bitireceği belirleniyor.

Milli takımımızın 2022 FIFA Dünya Kupası yolculuğu için birçok alternatif yol var. Ayı yıldızlılar, Karadağ deplasmanında galip gelinmesi halinde Hollanda-Norveç maçının sonucunu bekleyecek. Norveç’in Hollanda’yı mağlup etmesi durumunda Hollanda grubu üçüncü sırada tamamlayıp Dünya Kupası’na katılamayacak.

Norveç ile Türkiye’den ise averajı fazla olan lider olup Katar vizesi alacak, diğer takım ise ikinci olup play off turu oynayacak.

Milli takımımız, aynı puanda bulunduğu Norveç karşısında averaj konusunda avantajlı. Milli takımımz, gol averajı olarak Norveç’in 1 averaj önünde bulunuyor. Yani milliler Karadağ’ı 1 farkla geçerse Norveç’in grup liderliği için Hollanda deplasmanında 3 farklı bir galibiyet alması gerekecek.

Milliler Karadağ ile berabere kalırsa Norveç’in Hollanda karşısında puan kaybetmesini bekleyecek. Milliler, Karadağ ile berabere kalınması ve Norveç’in Hollanda’yı mağlup etmesi durumunda grubu üçüncü sırada tamamlayacak ve Dünya Kupası defterini kapatacak.

Milli takımımız Karadağ’a mağlup olması durumunda ise play off biletini almak için Hollanda’nın Norveç’i mağlup etmesini bekleyecek.

İhtimaller Takımı Türkiye

Milli takımımız, EURO 2020 sonrası dönemde yaşanan çöküşe rağmen performansını çok iyi toparladı ve grupta oynanacak son maçlar öncesinde liderlik konusunda iddalı bulunuyor. Ayı yıldızlı takımın teknik direktörü Stefan Kuntz, takımla yaptığı görüşmede Cebelitarık karşısında alınan 6-0’lık galibiyetin anlam kazanması için Karadağ’ı mağlup etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Kuntz, oyuncularından Karadağ maçı tamamlanmadan Hollanda-Norveç maçının sonucuyla ilgili konuşmamalarını talep etti. Alman teknik direktör, Karadağ maçında alınacak galibiyetin Dünya Kupası bileti olduğuna inanıyor.