Türkiye Uluslararası Tekvando Turnuvası’nda Rekor Kırdı

Türkiye’de spor denildiği zaman akla sadece futbol gelir. Her ne kadar son yıllarda diğer spor seçeneklerine duyulan ilgi artsa da futbol ile ilgili önyargıyı ortadan kaldırmak pek kolay olmuyor.

Tekvando, Türkiye’nin en başarılı olduğu spor dallarından birisi! Bilhassa olimpiyatlarda Türkiye’de madalya kazandıran spor kategorilerinin başında tekvando geliyor. Gelin, tekvandodaki son başarımıza yakından bakalım!

Ankara’da Düzenlenen Turnuvanın Yıldızı Türkiye Oldu

Ankara Taha Akgül Spor Salonu’nun ev sahipliği yaptığı bu organizasyona gösterilen ilgi bir hayli fazlaydı. 40 ülkeden 1500’e yakın sporcunun katıldığı organizasyon dört gün sürdü. Sporcular, madalya kazanıp ülkelerini gururlandırmak amacıyla bu turnuvaya katıldılar. Yıldızlar, gençler ve büyükler kategorilerini barındıran bu turnuvanın yıldızı Türk sporcular idi.

Türk sporcular, katıldıkları her branşta ciddi bir başarı elde ettiler. Yıldızlar kategorisindeki sporcularımız, 12 altın, 18 gümüş ve 32 bronz madalya kazandılar. Turnuvayı 62 madalya ile tamamlayarak geleceğin yıldızları arasında yer alacaklarını gösterdiler. Bunun yanı sıra, gençler kategorisindeki sporcularımız, 17 altın, 12 gümüş ve 27 bronz madalya kazanarak yıldızlar kategorisindeki arkadaşlarından herhangi bir eksiklerinin olmadığını gösterdiler. Bu kategorideki sporcular, turnuvayı 56 madalya ile tamamladılar. Son olarak, büyükler kategorisindeki sporculardan bahsedelim! Onlar da turnuvayı beş altın, yedi gümüş ve 14 bronz madalya ile tamamladılar. 26 madalya ile ülkelerini gururlandıran büyükler kategorisini ilgilendiren farklı bir husus daha mevcuttu. Söz konusu başarılar, 2024 Paris Olimpiyatları’na katılım açısından önem taşıyordu.

Türkiye Zirveye Yerleşti

Türk sporcular, Ankara’da düzenlenen Uluslararası Tekvando Turnuvası’nda 34 altın, 37 gümüş ve 73 bronz madalya kazandılar. Tekvando dünyasının gözü bu turnuvanın üzerindeydi. Sporcularımız, turnuvayı 144 madalya ile tamamladılar. Türkiye, yıldızlar, gençler ve büyükler kategorisinde de zirvede yer aldı. Bir başka deyişle, turnuvanın en çok madalya kazanan ülkesi oldu.

Tekvando ile yakından ilgili olan insanlar, Uluslararası Tekvando Turnuvası’nda altın madalya kazanan sporcuları merak ediyorlar. Gelin, büyükler kategorisinde altın madalya kazanan isimlere bir göz atalım!

  • Ömer Furkan Körpe (68 kilo)
  • Nafia Kuş (+73 kilo)
  • Sude Yaren Uzunçavdar (73 kilo)
  • Zeynep Taşkın (53 kilo)
  • Emine Göğebakan (46 kilo)

Çocuklar ve Gençler Tekvando Sporu ile İlgilenmeliler!

2023 yılında olduğumuz şu günlerde çocukların ve gençlerin en az bir spor ile ilgilenmeleri gerektiğinden bahsedebiliriz. Tekvando; fiziksel, psikolojik ve sosyal faydaları ile öne çıkar. Her şeyden önce, çocukların kas gücünü arttırır. Esnekliği ve atikliği arttıran bir spor olarak dikkat çeker. Bu spor ile ilgilenen çocuklar, koordinasyon ve denge yeteneklerini geliştirebilirler. Ayrıca, çocuklar, bedenlerini eskiye kıyasla daha iyi bir şekilde kontrol ederler.

Tekvando, çocuklara küçük yaştan itibaren nasıl disiplinli olunacağını öğreten bir spordur. Konsantrasyonu arttırması başka bir faydasıdır.