Türkiye Tokyo 2020’nin Son Günlerine Damga Vurdu

Covid-19 sebebiyle bir yıl ertelenen Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sporun ve rekabetin en üst seviyesi olarak kabul edilen bu organizasyon; 8 Ağustos 2021 tarihinde sona erecek. Türkiye; bilhassa son günlerde almış olduğu madalyalar ile dikkat çekiyor.  

Türkiye Farklı Spor Dallarında Madalya Kazanmaya Devam Ediyor 

Türkiye’nin çok sayıda sporcu ile katıldığı karate kategorisinde önemli bir başarı elde edildi. Temsilcimiz Ali Sofuoğlu; bronz madalya mücadelesinde Güney Koreli rakibini mağlup etti. Bu sonuçla beraber ülkemize bir bronz madalya daha kazandırdı.  

Karatede başarı gösteren bir diğer sporcumuz Merve Çoban! Yarı finalde Sırp rakibiyle karşılaşan sporcumuz; rakibine yenildi. Finale çıkma başarısını gösteremese de üçüncü oldu. Bir başka deyişle, ülkemize bir bronz madalya daha kazandırdı.  

Türkiye’nin çok şeyler beklediği isimlerden birisi de Taha Akgül! 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanan sporcumuz; Tokyo Olimpiyatları’nda bu başarıyı elde edemedi. Ancak, erkekler serbest stil 125 kiloda yarışan güreşçimiz; Moğol rakibini mağlup ederek bronz madalya kazandı.  

Güreş kategorisinde yarışan bir diğer sporcumuz Süleyman Karadeniz ise bronz madalya mücadelesinde başarılı olamadı. Organizasyonu beşinci sırada tamamladı.  

Buse Naz Çakıroğlu’ndan Büyük Başarı 

Türkiye’nin çok şeyler beklediği isimlerden birisi olan Buse Naz Çakıroğlu; bu beklentileri boşa çıkarmadı. Kadınlar 51 kiloda yarışan milli boksör; şampiyonluk mücadelesinde Bulgar rakibine yenildi. İkinci olan Çakıroğlu; gümüş madalya kazandı. Bu madalya; Türkiye’nin Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda elde ettiği ikinci gümüş madalya oldu.  

Buse Naz Çakıroğlu; bugünlere büyük mücadelelerden galip çıkarak geldi. Kendi kategorisinde hem Avrupa şampiyonluğu hem de dünya ikinciliği bulunan sporcumuz; daha şimdiden 2024 Paris Olimpiyatları’nı hedeflemeye başladı.  

Busenaz Sürmeneli Altın Madalyayı Kaptı 

Adaşı Buse Naz Çakıroğlu gibi final mücadelesine çıkan Busenaz Sürmeneli; ülkemize Mete Gazoz’un ardından ikinci altın madalyayı getirdi. Kadınlar boks 69 kiloda yarışan sporcumuz; İstiklal Marşı’nın okunduğu sırada gözyaşlarına hakim olamadı. Sürmeneli; kadınlar boks kategorisinde altın madalya kazanan ilk sporcu olmayı başardı.