TÜRKİYE LETONYA MAĞLUBİYETİNİ AŞAMADI

Milli takım Türkiye dün akşam 2022 Dünya kupası elemeleri kapsamındaki üçüncü maçına çıktı. 2021’de oynadı üçüncü maçı Letonya öyleydi. Bundan önce Hollanda ve Norveç ile karşı karşıya gelen milli takım Türkiye o maçlardaki müthiş performanslarını ardından maçları galibiyetle tamamladı ve üç puanı kendi hanesine yazdırdı. 2022 Dünya Kupası elemeleri kapsamındaki G grubunda Türkiye altı puana ulaşarak liderlik koltuğundaydı. Letonya ile olan maçını da yenerek üçte üç yapmak isteyen Türkiye ne yazık ki istediği sonucu alamadı.

MİLLİ TAKIMIN ÜÇ GOLÜ YETMEDİ

Milli takım Türkiye ve Tonya maçını oldukça iyi bir başlangıç yapmıştı. Maçın henüz daha ikinci dakikasında Kenan Karaman ile ilk gölünü bulan Türkiye bundan sonraki dakikalarda da galibiyetini getirecek golleri atmayı planlıyor. Norveç maçında da maçın ilk dördüncü dakikasında ilk golü bulan Türkiye bu sefer ve kendi rekorunu kırdı ve ikinci dakikada ilk golü attı.

Skor ikinci dakikada 1-0 olmuştu. Maçın 33. dakikasında ise Türkiye bir kez daha sahneye çıktı ve bu sefer golün sahibi Hakan Çalhanoğlu oldu. Hakan Çalhanoğlu ceza sahasının dışından uzun bir şutunu çekti ve bu sefer skor 2-0 oldu. Türkiye henüz daha 33. dakikada farkı ikiye çıkarmıştı. 35. dakikada ise Letonya farkı bire indirdi. Roberts Savalnieks Letonya’nın ilk golünü attı ve skor 2-1 oldu.

Maçın ilk yarısında başka hiçbir gol pozisyonu olmadığı için skor 2-1 şekilde tamamlandı he maçın ilk 45 dakikasında Türkiye bir gol farkla üstün bir şekilde soyunma odasına geçti. Maçın ikinci yarısında Türkiye’nin hedefi farkı daha da açmak ve galibiyeti kazanmaktı.

LETONYA İKİNCİ YARI AKTİFLEŞTİ

Maçın ilk yarısında oldukça pasif bir Letonya izlerken ikinci yarısında tam tersi bir performans gördük. İkinci yarıda ise bu sefer Türkiye’nin performansa daha düşük kaldı. Maçın 52. dakikasında Mert Müldür’e yapılan faul hatasından sonra hakem Türkiye’ye penaltı verdi. Ben altı vuruşunun başına kaptan Burak Yılmaz geçti.

Burak Yılmaz müthiş bir vuruşuyla şutunu attı ve top Letonya’nın ağları ile buluştuk. Skor 3.01 olmuştu ve fark yeniden ikiye çıkmıştı. Türkiye bu farkı korumak için performansını sergilemiş olsa da Letonya ikinci yarıda oldukça başarılı ve aktif bir performans sergiledi için fark hızlı kapattı. Maçın 57. dakikasında Letonya farkı bire düşürdü. Roberts Uldrisis golünü attı ve skor 3-2 oldu.

Fark 1’e düşmüştü ve Türkiye bu farkı tekrar açmak için tüm performansını sahaya koymuş olsa da Letonya savunma hattıyla gelen tüm hücumları ve atakları geri püskürttü. Maçın 79. dakikasında Letonya ekibinden David Ikaunieks golünü attı ve skor 3-3 oldu. Maçın hakemi 5 dakika uzatma dakikası verdi ve artık maçın bitmesine 15 dakika kalmıştı.

Türkiye bir 15 dakikada gol atmak için ne kadar çabalasa da sonuç başarısız oldu. Maç altı gol ve eşitlik sonucu ile tamamlandı. Türkiye kendi grubunda yedi puana ulaştı detone ise bir puana ulaştı. Türkiye’nin bir sonraki maçı Eylül ayında Karadağ ile oynanacak.