Türkiye Güreşte Dünya İkincisi

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen bireysel Dünya Kupası’nın son gününde Türk milli güreşçiler 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı. Serbest stilde takım halinde ise dünya ikinci oldu.

Türk Sporcular Müsabakayı 13 Madalya ile Noktaladı

Türkiye Güreş Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, milli güreşçilerimiz Bireysel Dünya Kupası’nı toplam 13 madalya ile tamamladı. Milli güreşçilerimizin bu başarısı tarihlerinde bir ilk oldu.

Serbest stil takım sıralamasında toplamda 104 puan kazanan ay-yıldızlı takım dünya sıralamasında ikinci oldu. Organizasyonda tam kadro mücadele eden Rusya 210 puan ile müsabakada birinci oldu. Azerbaycan ise 91 puan ile üçüncü oldu.

Musa Aydın’dan Açıklama

Türkiye Güreş Federasyonu’ndan yapılan açıklamada Fenederasyon başkanı Musa Aydın’ın görüşlerine yer verildi. Yeni tip korona virüs (covid-19) salgını sürecinde düzenlenen müsabakadan alınan sonuçların memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın açıklamalarında, “Grekoromen stilde Kerem Kamal, Selçuk Can, Fatih Cengiz, Emrah Kuş, Metehan Başar, Cenk İldem, Rıza Kayaalp gibi şampiyonların katılmadığı Dünya Kupası’nda 4 madalya alınması ve takım halinde 3. olmaları büyük başarı.

Serbest stilde ise Süleyman Atlı, Mustafa Kaya, Selahattin Kılıçsallayan, Soner Demirtaş, Fatih Erdin, Taha Akgül’ün olmadığı bir şampiyonada takım halinde ikinci olduk. Bu da gelecek adına sevindirici.” sözlerine yer verdi.

Kadınlar müsabakasında ilk kez dünya üçüncülüğünü kazandığımızı vurgulayan Musa Aydın açıklamalarına, “Kadınlarda ise Elif Jale Yeşilırmak kadroda yoktu. Alınan 3 madalya ile kadınlarda ilk kez dünya üçüncüsü olduk.

Dünya kupasında birinci olan Rusya tam takım olarak mücadele etti. Bizim kadromuzda ise daha çok gençler vardı. Genç güreşçilerimizin bu sonuçları almaları gelecek adına gerçekten umut verici.

Pandemi sürecinde Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun büyük gayretleriyle tüm spor branşları rahat bir şekilde çalışma imkanı buldu.

Pandemi sürecini bizler de Sayın Bakanımız sayesinde iyi bir şekilde geçiyoruz. Dünya Kupası’nda aldığımız başarılı sonuçlar da bunun kanıtı. Artık tek düşüncemiz olan olimpiyatlar için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” sözleri ile devam etti. Ve açıklamalarını sporcuları olimpiyatlarda görmek istediğini belirterek noktaladı.