Türkiye Futbol Federasyonu’nun Son Kararları

Türkiye Futbol Federasyonu, Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem sonrası bir dahaki duyuruya kadar ligleri durdurmuştu. Son açıklamalardan sonra liglerin nasıl ilerleyeceği merak konusuydu. Türkiye Futbol Federasyonu liglerin tekrar ne zaman başlayacağını ve durumunu kamuoyuna duyurdu.

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan İlk Açıklama

Türkiye Futbol Federasyonu’nun 7 Şubat duyurusunda maçların bir hafta milli yas sonucu ertelenmesi duyurulmuştu ve büyük tepkilere yol açmıştı. İlk açıklamasına bakacak olursak, Spor Toto Süper Lig, Spor Toto 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig’de oynanacak maçların 17- 18- 19- 20 Şubat tarihlerinde oynanmaya başlanacağı belirtilmişti.

Spor Toto Süper Lig’in 23. haftasında oynanacak Hangikredi Ümraniyespor– Adana Demirspor, Bitexen Giresunspor– Yukatel Kayserispor ve Fenerbahçe- Arabam.com Konyaspor mücadelelerinin 21- 22- 23 Şubat tarihlerinde oynanacağı açıklanmıştı. Spor Toto 1. Lig’in 23. haftasında gerçekleşecek Eyüpspor- Bodrumspor mücadelesi ise 7- 8- 9 Mart tarihlerinden birinde oynanacağına karar verilmişti. Bununla birlikte 23. haftadan sonraki mücadeleler için ise yeniden düzenlemeye gidileceği bildirildi.

TFF 2. Lig’in 24. haftasında ertelenen mücadelelerin 1 Mart Çarşamba günü oynanacağı açıklandı. 26. hafta ve 27. haftadaki karşılaşmalar için ise tarihler daha sonra tekrardan düzenlemeye gidecek.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yaptığı ilk açıklamalar büyük tepkilere yol açmıştı. Ertelenen maçların 17- 18- 19- 20 Şubat tarihlerinde gerçekleşeceği bildirilmişti. Bu durum hem takımları hem taraftarları zor durumda bıraktı. Ardından revizeye giden Türkiye Futbol Federasyonu son kararlarını tekrardan duyurmaya gitti. 

Liglerin Başlangıcı

Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig’in başlangıcı olarak 3- 4 Mart tarihini gösterdi. Hem enkaz altındaki vatandaşlarımızın çıkarılması hem de tüm ülkece hissedilen acının biraz daha dineceği bir zaman olarak Mart’ı gösteren TFF, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig kulüpleriyle bir araya gelerek o liglerin de gidişatını belirleyecek.

Bununla ilgili depremden etkilenen 10 ilden ağır etkilenen şehirlerden biri olan Hatay’ın spor kulübü, Hatayspor ise Türkiye Futbol Federasyonu’na bir yazı göndererek ligden çekilme kararı aldığını bu sezon belirlenen maçlarını oynamayacağını bildirmişti. Bunun üzerine TFF açıklamasını gerçekleştirirken Gaziantep FK için de ligden çekilmek isterse bunun kabul edileceğini ve haklarının baki kalacağını söyledi. Hatayspor’dan sonra Gaziantep Futbol Kulübü de bu kararı alırsa Süper Lig’e 17 takımla devam edilecek ve maç programı tekrardan planlamaya gidecek. Gelecek sezon ise çekilen takımların hakları baki kalacağı için Süper Lig 20 takım ile başlayacak. Kulüpler Birliği Başkanı olan Ali Koç ise Türkiye Futbol Federasyonu’nun açıklamalarından sonra kendi de açıklamalarda bulunarak çekilen takımların mali yükünü birlik içinde karşılayacaklarını dile getirdi.

Amatör Ligler’de de durumun aynı olmasıyla birlikte maç tarihleri kesin bir tarih verilmemesine rağmen Şubat ayının sonuna kadar ertelendi.