Türkiye Futbol Federasyonu’ndan Karantina Süresi Açıklaması

Karantina Süresi 14 Günden 10 Güne İndi

Türkiye Futbol Federasyonu korona virüs karantina süresinin 14 günden 10 güne indirilmesine karar verdi. Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre semptomsuz vakaların 10. gün yapılacak covid – 19 PCR testinin negatif çıkması halinde karantina süresinin 10 günde tamamlanmasına ve 11. gün sporcuların yeşil sahalara dönebilmelerine karar verildi.

Türkiye Futbol Federasyonu ise bu talebi Bilim Kuruluna iletmiş ve 10 gün sonra 14 Aralık 2020’de karantina süresinin 14 günden 10 güne düşürüldüğüne dair karar TFF’nin resmi internet sitesinde yayınlandı.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi sitesinde yer alan açıklamada

“T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından değiştirilen izolasyon, karantina ve test uygulamaları çerçevesinde, futbola dönüş uygulamalarına ilişkin pozitif vaka senaryosunun testi pozitif çıkan semptomsuz kişilerin 10. gün yapılacak Covid-19 PCR testinin negatif olması halinde 11. gün sahaya dönebilmelerine, 10. gün yapılan testin pozitif olması halinde ise sahaya dönüş için test tarihi izleyen farklı takvim günlerinde peş peşe 2 negatif sonuç alınması halinde sahaya dönebilmelerine, bu doğrultuda TFF Sağlık Kurulu tarafından hazırlanan ekli Pozitif Vaka Senaryosunun TFF Yönetim Kurulu’nun 14.12.2020 tarih ve 60 sayılı toplantısında kabulüne ve uygulanmasına karar verilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

Yine Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi sitesinde yer alan “Pozitif Test Senaryosu” ise şekilde uygulanacaktır: “ Pozitif test sonucunun alındığı gün ‘0.’ gün olarak kabul edilir. Sağlık Bakanlığı uygulamalarına uygun olarak 10 gün izolasyon uygulanır.”.

Karantinada 10. gününü tamamlayan sporcuya ise “Semptomsuz ise 10. gün yapılan test negatif ise sporcu bireysel antrenman, takım antrenmanları ve karşılaşmalara katılabilir.

Testin pozitif çıkması halinde izolasyona devam edilir.” prosedürü uygulanır. 10. gün de testi pozitif çıkan sporcu “10. gün testi pozitif olanlar;

sonrasında farklı günlerde yapılan art arda iki testinin negatif gelmesi halinde sporcu bireysel antrenman, takım antrenmanları ve karşılaşmalara katılabilir.” uygulamalarına tabi tutulur.

Kulüpler Birliği Vakfı Karantina Süresinin Düşürülmesini Talep Etti

4 Aralık 2020’de Kulüpler Birliği Vakfı karantina süresinin indirilmesi için Türkiye Futbol Federasyonu’na gerekli başvuru yapmıştı.

Türkiye Futbol Federasyonu ise bu talebi Bilim Kuruluna iletmiş ve 10 gün sonra 14 Aralık 2020’de karantina süresinin 14 günden 10 güne düşürüldüğüne dair karar TFF’nin resmi internet sitesinde yayınlandı.