Türkiye Futbol Federasyonu’nda Peş Peşe İstifalar

Türk futbolu adına son zamanlar kaosla geçerken bu kaosun aktörlerinden biri olan Türkiye Futbol Federasyonu’ndan belirli hamlelerin gelmemesi uzun bir süreden bu yana eleştiriliyordu. Nihat Özdemir başta olmak üzere MHK kararları, yayın ihalesi ve birçok başka sebepten eleştirilen isimlerin derin sessizliğinin fırtına öncesi sessizlik olduğu ise 4 Nisan tarihinde gelen istifa kararlarıyla birlikte anlaşıldı. Yayın ihalesi meselesi ile alakalı olarak Kulüpler Birliği ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun toplandığı zirveden ne karar çıktığı bilinmiyor ancak Federasyon Başkanı Nihat Özdemir ve MHK Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg peş peşe istifalarını açıklayarak futbolda yeni bir döneme girilmesinin ilk adımlarını atmış oldular.

Skandalların Getirdikleri

Türk futbolu tarihinin en kötü dönemlerinden birini geçiriyor ve bu dönemin oluşmasında her biri ayrı bir istifayı getirmesi gereken skandallar zinciri nihayetinde Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in istifasını getirdi.

Yayın ihalesi sürecinin net bir şekilde başarısız olması, Milli Takım’ın durumu ve 8 Mart tarihli MHK’nın operasyon kararı sonrasında çok ciddi bir şekilde eleştiri yağmuruna tutulan federasyondan istifalar peş peşe gelmeye başladı.

Futbolun ve ülkenin gündemine bomba gibi düşen kararlardan ilki Nihat Özdemir’den geldi. Uzun bir süreden bu yana çok ciddi bir şekilde eleştirilen ve bulunduğu koltukta oturmaktan da pek memnun olmadığı bilinen Özdemir, 4 Nisan tarihinde istifa ettiğini açıkladı. Özdemir’in istifası sonrası Haziran ayında yeni yönetimin belirleneceği duyurulurken, o sürece kadar federasyonun en tartışmalı isimlerinden biri olan Servet Yardımcı’nın başkan vekilliğini yapacağını belirtmek gerek.

Bununla birlikte en tepeden gelen istifanın verdiği sarsıntıya artçı deprem olarak da MHK Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg’in istifası geldi. Hollandalı eski hakem, zehir zemberek ifadelerle eleştirdiği MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu ve mevcut personellerle çalışabilmenin mümkün olmadığını dile getirdiği istifa açıklamasında 8 Mart tarihinde alınan kararların Türk futbolunun en kara gününün yaşanmasına neden olduğunu savundu.

Bu iki istifanın bilinen nedenleri dışında işin iç yüzüne dair sorgulamalar ve dedikodular devam ederken, futbol otoritelerinin istifayı bağladığı çok temel bir mesele daha olduğunun altını çizmek gerek. O da federasyonun en etkili isimlerinden biri olan Mehmet Baykan’ın geçtiğimiz günlerde federasyondaki görevinden ayrılması.

Tuğla Çekildi

Federasyondaki en etkili kişilerden biri olan Baykan’ın istifası konusunda hemfikir olan futbol otoriteleri, Mehmet Baykan’ın istifasından sonra Nihat Özdemir’in istifasının da tahmin edilebileceğini savunuyorlar.

Siyaseten de desteğin çekildiği ve özellikle yayın ihalesinin sonlandırılamamasının bu durumda çok etkili olduğu iddia edilirken, futbolumuz her geçen gün çok daha kaotik bir ortama doğru ilerliyor. Bununla birlikte kulüplerin bu duruma yönelik olarak asıl tepkilerinin ne yönde olacağı ve yeni Futbol Federasyonu Başkanı’nın kim olacağına dair de pek çok iddia kulislerde dolanmaya devam ediyor.