Türkiye Futbol Federasyonu’na Son Teklif 2.7 Milyar TL

Kulüpler Birliği ile yayın ihalesi hakkında yapılacak olan toplantı öncesinde Türkiye Futbol Federasyon’u başkanlığından istifa eden Nihat Özdemir, kalan süreyi Servet Yardımcı’nın yöneteceğini açıkladı. Servet Yardımcı yönetiminde gerçekleşen Kulüpler Birliği toplantısında yayın ihalesi tartışıldı ve Digıturk’un son teklifi değerlendirildi. Anlaşma detaylı bir şekilde incelenirken, pürüzler hakkında tartışıldı.

Başkanlık Görevini Servet Yardımcı Üstlendi

Son dönemde 13 hakem hakkında alınan kararlar ve yayın ihalesinin fazla uzaması gibi konular sebebiyle Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’e yapılan eleştiriler her geçen gün artıyordu. Kulüpler Birliği ile yayın ihalesi hakkında yapılacak olan toplantı öncesinde kararını veren Türkiye Futbol Federasyon’u Başkanı Nihat Özdemir, istifa ettiğini duyurdu. Görev süresinin bitimine 1 yıl kala istifa etmesi sebebiyle TFF başkanlık görevini vekaleten Servet Yardımcı üstlenecek. Türkiye Futbol Federasyonu Haziran ayında Olağanüstü Genel Kurul toplantısı gerçekletirecek.

2.2 milyar TL Yıllık ve 500 Milyon TL İsim Hakkı

Nihat Özdemir’in istifasından sonra başkanlık görevine başlayan Servet Yardımcı, Kulüpler Birliği ile yapılan toplantıda kulüp başkanları ile bir araya geldi. Toplantının gündemi yayın ihalesindeki son gelişmeler ve Dıgıturk’un yaptığı son teklif oldu.

3 Yıllık anlaşma sağlanırsa yıllık 2.2 milyar TL yayın hakkı ve 500 milyon TL de isim hakkı olarak toplam 2.7 Milyon TL değerinde bir paket sunulurken, her yıl için TEFE ve TOFE oranında artış olarak eklendi.

Kulüpler birliği teklifin parasal kısmını kabul etse de anlaşmanın süresi hakkında itirazlar geldi.

Başkan Ahmet Ağaoğlu’na 2 Yıllık Yetki

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Anlaşmanın 1 yıl olması gerektiğini ve şu anki ülke ekonomisinin gelecek yıl çok daha iyi olacağını savundu ve bu sebeple gelecek yıl daha iyi bir miktar ile pazarlanması konusunda fikir ortaya koydu. Adana Demirspor Başkanı Murat Sancak ise 1 yıl konusunda hemfikir olduğunu ancak gelecek dönemde seçimin olacağının altını çizdi. Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Dıgıturk’un 3 yıllık anlaşma sunduğunu ve daha fazlasını vermeyeceğinin altını çizerek, anlaşmayı kabul etmedikleri halinde teklifi geri çekeceklerini ifade etti ve bu sebeple Başkan Ahmet Ağaoğlu 3 yıllık yetki istedi.

Tartışmaların ardından Kulüp başkanları bir araya geldi. Alınan karar sonrasında Kulüp başkanları tarafından TFF’ye ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ahmet Ağaoğlu’na 2 yıllık yetki verdi. Gelecek günlerde yapılan görüşmeler sonucunda eğer anlaşma sağlanırsa Spor Toto Süper Lig gelecek sezonda BeIN Sports’da yayınlanacak.

2023 Haziran ayında yapılacak olan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlık seçiminde en az 2 adayın olacağı iddia ediliyor. Trabzonspor kulübü başkanı Ahmet Ağaoğlu, Beşiktaş kulübü başkanı Ahmet Nur Çebi ve Medipol Başakşehir kulübü  başkanı Göksel Gümüşdağ’ın TFF başkanlığı için aday olacakları söyleniyor.