Türkiye FIBA Olimpiyat Elemeleri’nde Yoluna Devam Ediyor

Tokyo Olimpiyatları’na katılmak isteyen A Milli Basketbol takımımız eleme maçlarına çıkmaya devam ediyor. Türkiye; ilk maçında Uruguay’ı mağlup etmişti. İkinci maçında Çek Cumhuriyeti ile karşılaşan 12 Dev Adam; sahadan 87-70’lik skorla galip ayrıldı. Bu sonuç sayesinde grubunu lider olarak tamamladı. 12 Dev Adam; yarı finaldeki rakibini bekliyor. İki maçta da iyi bir performans ortaya koyan A Milli Basketbol takımımız; bir yıl ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılmak adına bir hayli kararlı!

Türkiye – Çek Cumhuriyeti Maçı Nasıl Sonuçlandı?

Milli takımımız; maça oldukça hızlı başladı. NBA’de forma giyen gururumuz Furkan Korkmaz’ın atmış olduğu 10 sayı ile beraber güçlü rakibi karşısında 17-14 öne geçti. İkinci çeyrekte de etkili oyununa devam eden 12 Dev Adam; bir ara farkı altı sayıya kadar çıkardı. Geriye düşen Çek Cumhuriyeti mola aldı. Mola dönüşü toparlanmış gözüken Çek Cumhuriyeti; önce farkı indirirken ardından öne geçmeyi başardı. Fakat, devreye Furkan Korkmaz’ın ardından Türk basketbolunun yeni yıldızı olması beklenen Alperen Şengün girdi. Oyunun hem hücum hem de savunma tarafında iyi bir performans sergileyen Şengün’ün bulmuş olduğu sayılarla Türkiye; devreyi 45-38 önde kapattı.

Türkiye; maçın üçüncü çeyreğine iyi başlayan taraftı. 12 Dev Adam; farkı bu defa çift haneli sayılara kadar çıkardı. Maç boyunca top kaybı yapmayan Türkiye; son on dakikaya 63-54 önde girdi.

Mücadelenin Son Çeyreği Heyecan Dolu Geçti

Maçı kazanmak adına elinden geleni yapan Türkiye; son çeyreğe de baskılı bir şekilde başladı. Bu çeyrekte devreye Ersan İlyasova ve Melih Mahmutoğlu girdi. Bu ikilinin sayıları ile farkı 19’a kadar çıkaran 12 Dev Adam; maçın son anına kadar rakibine olan üstünlüğünü kabul ettirdi. Sonuç olarak, maçtan 87-70 galip ayrıldı.

Türkiye; Uruguay ve Çek Cumhuriyeti’nin olduğu B grubunu lider olarak tamamladı. Bu noktada, A Milli Basketbol takımımız; 3 Temmuz Cumartesi günü A grubunun ikincisi ile karşılaşacak. A grubunda Yunanistan, Çin ve Kanada yer alıyor. 12 Dev Adam’ın rakibi büyük ihtimalle Yunanistan olacak.