Türkiye FIBA Dünya Kupası Elemelerinde Büyük Britanya’yı Mağlup Etti

Türkiye, FIBA 2023 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri kapsamında Büyük Britanya ile sahada karşı karşıya geldi. Müsabakada 12 Dev Adam, ülkemize galibiyet sevinci yaşattı. Maç sonucu Türkiye 84 – 67 Büyük Britanya.

Rakibini çift haneli fark ile mağlup eden Kırmızı Beyazlı ekip bu sayede FIBA 2023 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’deki ilk zaferini de elde etmiş oldu. İşte Türkiye – Büyük Britanya müsabakasına dair merak edilen tüm ayrıntılar…

Türkiye – Büyük Britanya Maçının Özeti

Kırmızı Beyazlı ekip, FIBA 2023 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri kapsamında rakibi Büyük Britanya’yı kendi sahasında konuk etti. İlk çeyrekte İngiliz takımı 23 – 16 üstünlük elde etti. 12 Dev Adam, ikinci periyotta oyunun ivmelendirdi ve 11 – 0’lık seri ile start verdi. Daha sonra Büyük Britanya, skoru eşitledi. Devre arasına 37 – 37 eşitlik ile gidildi.

Üçüncü çeyrekte Türkiye, harekete geçti ve periyotu 60 – 54 önde tamamladı. Son çeyrekte Ay Yıldızlı ekip aradaki farkı 19 sayıya yükseltti.  FIBA 2023 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde Türkiye ilk galibiyetini böylelikle kendi sahasında elde etti. Maç sonucu Türkiye 84 – 67 Büyük Britanya.

Türkiye’nin bir sonraki rakibi Yunanistan olacak.

Karşılaşmanın Kadroları…

FIBA 2023 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri kapsamında Türkiye, kendi sahasında Larkin 22, Doğuş Özdemiroğlu 1, Melih Mahmutoğlu 9, Tolga Geçim, Şehmus Hazer 7, Muhsin Yaşar 8, Furkan Haltalı 7, Buğrahan Tuncer 17, Sadı Emir Kabaca, Metecan Birsen 11, Samet Geyik 2 ve Berk Uğurlu ile mücadele etti.

Büyük Britanya kadrosunda ise Okereafor4 , Wheatle 2, Mockford 3, Lautier Ogunleye 5, Olaseni 15, Hamilton 7, Philip 14, Clark 17 ve Kavell Bigby Williams yer aldı.

Kırmızı Beyazlı ekipten Muhsin Yaşar (25.01) ve Furkan Haltalı (34.23) 5 faul ile oyun dışı kaldı. Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleşen müsabakada düdüğü çalan isim Bosna Hersekli hakem Ademir Zurapovic oldu. Yardımcı hakem görevini ise Bulgar hakem Martin Horozov ve Karadağlı hakem Zdravko Rutesic üstlendi.