Türkiye Euro 2020’de İstenilen Performansı Sergileyemedi

Bir yıl ertelenen Euro 2020; 11 Haziran 2021 tarihinde başlamıştı. Son yılların en güçlü jenerasyonuna sahip olan Türkiye; bu turnuvaya doğrudan katılarak önemli bir başarı elde etmişti.

Avrupa’nın en önemli kulüplerinde forma giyen oyunculara sahip olan Türkiye’nin bu turnuvada fark yaratacağı iddia ediliyordu. Ancak, beklenen maalesef gerçekleşmedi. Turnuvanın üç maçında da sahadan yenilgiyle ayrılan Türkiye; yalnızca bir gol atıp kalesinde sekiz gol görerek grubunda sonuncu oldu.

Türkiye Kötü İstatistikleriyle Öne Çıktı

Turnuvanın açılış mücadelesinde İtalya’ya 3-0 kaybeden Türkiye; oynadığı kötü futbolla dikkat çekmişti. Tüm sporseverler; Galler ve İsviçre maçlarından en az dört puan alarak gruptan çıkacağımızı iddia ediyordu. Ancak, EURO 2020 ikinci maçında Galler’e 2-0 kaybeden Türkiye; üçüncü maçlar öncesinde şansını büyük ölçüde yitirmişti. En iyi üçüncülerden birisi olmak adına grubun son maçında İsviçre karşısına mutlak galibiyet parolası ile çıksa da sahadan 3-1’lik yenilgiyle ayrıldı.

Türkiye’nin turnuvadaki tek golünü İrfan Can Kahveci kaydetti. Sıfır puan ve eksi 7 averaj ile oldukça kötü bir performans sergileyen Türkiye; Avrupa Şampiyonası tarihinin en kötü takımlarından birisi oldu. Bugüne kadar düzenlenen tüm Avrupa Şampiyonaları dikkate alındığında en kötü averaja sahip beşinci takım olan Türkiye’nin bu başarısızlığı daha uzun süre konuşulacak gibi duruyor.

Türkiye Euro 2020’yi Puansız Olarak Tamamladı

Tarihinde ilk kez 1996 yılında düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na katılan Türkiye; o turnuvayı da puansız bir şekilde tamamlamıştı. Danimarka; 1988 ve 2000 yıllarında katıldığı Avrupa Şampiyonaları’nı puansız olarak tamamlayarak bu alandaki olumsuz istatistiği elinde bulunduruyordu. Türkiye; Euro 96’nin ardından Euro 2020’yi de puansız bir şekilde tamamlayarak Danimarka’nın bu istatistiğine ortak oldu.

Türkiye’de sorunun ne olduğu ise halen daha belirsizliğini koruyor. Merih Demiral, Çağlar Söyüncü, Hakan Çalhanoğlu, Burak Yılmaz, Cengiz Ünder, Yusuf Yazıcı, Zeki Çelik gibi Avrupa’nın önde gelen kulüplerinde oynayan oyunculara sahip olan takımın bu kadar kötü bir turnuva geçireceğine kimse ihtimal vermiyordu. Teknik direktör Şenol Güneş tüm sorumluluğun kendisinde olduğunu ifade ederken başarısız geçen Euro 2020’nin yankılarının süreceği tahmin ediliyor.