TÜRKİYE EURO 2020 DURUMU VE FİKSTÜRÜ

A Milli Futbol Takımı, UEFA Uluslar B Ligi 3. Grup maçında deplasmanda Rusya ile karşılaştı. Milli futbolcular gol sevinci yaşadı. ( Sefa Karacan – Anadolu Ajansı )

Pandemi nedeniyle ertelenen bu sene yapılmaya devam eden EURO 2020’de A mililer top koşturuyor. Geçtiğimiz hafta İtalya ile sahaya çıkarak açılış maçını başlatan milli takım, rakibine 3-0 mağlup olmuştu. A grubundaki diğer iki takım Galler ile İsviçre ise 1-1 berabere kaldı. Ay yıldızlılar kalan 2 maçta alacağı puanlar ile bir üst tura yükselmeyi hedefliyor.

A milliler için kritik süreç

Geçtiğimiz yıl ertelenen ve 11 Haziran’daki İtalya – Türkiye maçı ile başlayan şampiyona 11 Temmuz tarihine kadar devam edecek.  Açılış maçında güçlü rakibi İtalya’ya mağlup olan A milliler kalan maçlarda bir üst tura geçmek için mücadele edecek. Ay yıldızlı takım bu maçta 3 gol yiyerek galibiyeti İtalya’ya hediye etti.

A grubunun diğer iki üyesi Galler ile İsviçre arasında da bir müsabaka yaşandı. İkili bu maç sonunda 1-1 berabere kaldı. Bu beraberlik ise bir üst tura çıkmak isteyen Türkiye’nin şansını arttırdı. İtalya ile açılış maçının ardından kampa giren milli takım gelecek maçlar için emek veriyor.

Ay yıldızlı takım Galler ile 16 Haziran tarihinde sahaya çıkacak. Bir diğer A grubu üyesi olan İsviçre ile ise 20 Haziran’da karşı karşıya gelecek. Her iki maç da Bakü’de Olimpiyat Stadı’nda gerçekleşecek.

Ay yıldızlıların EURO 2020 geleceği

Avrupa Şampiyonası EURO 2020’yi İtalya ile yaptığı maç ile başlatan A milliler, bu maçta rakip takıma 3-0 mağlup oldu. Aynı grupta yer alan 2 takım Galler ile İsviçre ise karşılaştıkları maçta 1-1 berabere kaldı.

Bu puanlar dahilinde A grubunda birincilik 3 puan ile İtalya’da bulunurken, sonuncu sırayı 0 puan ile Ay yıldızlı takım göğüslüyor. Türkiye’nin A grubunda kalan maçları ise Galler ve İsviçre ile gerçekleşecek. Her iki müsabaka da Bakü’de Olimpiyat Standı’nda gerçekleşecek. Galler ile 16 Haziran’da sahaya çıkacak olan A millilerin İsviçre ile maçı 20 Haziran’da.

İtalya’nın bu takımlar ile karşılaşması ise yine aynı tarihlerde sırasıyla İsviçre ve Galler ile Roma Olimpiyat Stadı’nda gerçekleşecek.

Avrupa Şampiyonası EURO 2020 gruplarında ilk 2 sırada olan takımlar direkt olarak bir üst tura geçecek. 6 grupta 3. sırayı elde eden takımlar arasından ilk 4 takım da bir üst kura geçmeye hak kazanacak.