Türkiye, Dünya Kupası Yolunda Avantajlı Taraf

2022 Dünya Kupası elemeleri G grubu dokuzuncu maçında A milli Futbol takımımız Cebelitarık‘ı gol yağmuruna tuttu. Millilerin bu başarılı sonucu sonrasında Norveç ve Hollanda puan kaybı yaşadı.

Grupta kartlar yeniden dağıtılırken, Kırmızı beyazlı ekip son maçında Karadağ’a konuk olucak. Ay yıldızlılar, bu kritik maçı oynarken, aynı saatte Hollanda, Norveç’i konuk edecek.

Karadağ karşısında iyi bir sonuç almak isteyen kırmızı beyazlı ekibin bir yandan gözü kulağı Hollanda-Norveç maçında olacak. Kırmızı beyazlılar, Karadağ’ı yenmesi halinde ilk iki sırayı garantilerken, Hollanda’nın mağlup olması halinde Dünya kupasına direkt katılma şansı elde edebilir.

Türkiye, 20 Yıllık Hasrete Son Verebilir 

2022 katar Dünya Kupası elemeleri Avrupa ayağı G grubunda Dokuzuncu maçlar tamamlandı. Türkiye, grubun son sırasında yer alan Cebelitarık’ı altı sıfırlık skorla geçmeyi başardı ve gol averajı  anlamında önemli bir sonuç almayı başardı.

Aynı saatte başlayan Norveç Letonya karşılaşması golsüz beraberlikle sonuçlanırken, grup lideri Hollanda, Karadağ deplasmanında 2-0 öne geçtiği maçı son dakikalarda yediği  2 gol ile sahadan beraberlikle ayrıldı ve Dünya kupasına direkt katılma fırsatını tepti.

Norveç Galibiyeti Türkiye’yi Katar’a Götürür

Türkiye, Karadağ karşısında üç puan alması halinde gruptaki durumlar bambaşka bir hal alabilir. Grup üçüncüsü Norveç, deplasmanda Hollandayı devirmeyi başarırsa Ve Türkiye’de Karadağ karşısında üç puan alırsa Genel averaja bakılacak. Genel averajda üstün olan takım dünya kupasına direkt katılma hakkı kazanacak. Grup ikincisi ise iki tur playoff oynayacak.

Kırmızı beyazlı ekip, eğer grubu ikinci sırada bitirirse Dünya Kupası elemeleri Avrupa ayağı gruplarında yer alan diğer ikincilerle eşleşecek. Grubunu İkinci sırada bitiren on takım ve uluslar Liginden gelecek iki takım ile fikstür çekimi yapılacak.

2022 yılının mart ayında oynanacak olan playoff turu Altı seri başı takımdan oluşacak ve bu takımlar maçlarını evinde oynayacak. İlk turu geçmeyi başaran altı takım kendi arasında bir kez daha karşı karşıya gelecek ve toplam üç takım dünya kupasına gitmeye hak kazanacak.

Dünya kupası elemeleri G grubu son maçında Karadağ deplasmanında zor bir mücadeleye çıkacak olan Türkiye, daha önce rakibiyle 3 kez karşı karşıya geldi. Türkiye, Karadağ ile ilk kez 2016’da bir hazırlık maçında karşı karşıya geldi.

Milliler bu maçı Mehmet Topal’ın attığı golle bir sıfır kazanmıştı. İkinci maç ise 2018’de oynandı. Rakibiyle Özel maçta karşılaşan kırmızı beyazlı ekip, iki sıfır öne geçtiği maçta skoru koruyamadı ve sahadan 2-2’lik beraberlikle ayrıldı.

Üçüncü maç ise bu yıl Dünya Kupası elemerinde oynandı. Milliler 2-0 öne geçtiği maçta, son saniyede duran toptan yediği gol ile sahadan 2-2’lik sonuçla ayrıldı.