Türkiye Buz Tırmanış Şampiyonası Sona Erdi

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) tarafından ikinci kez düzenlenen Türkiye Buz Tırmanış Şampiyonası, bu sene Erzurum’da düzenlendi. Şampiyonaya, yeni tip korona virüs (covid-19) tedbirleri kapsamında sadece 25 sporcu katılabildi.

2. Türkiye Buz Tırmanışı Şampiyonası

Erzurum’daki çeşitli kurumların girişimleri ile Palandöken Dağı’nda kurulan 20 metre yüksekliğe ve 150 metre genişliğe sahip yapan Palandöken Buz Parkı’nda gerçekleştirilen şampiyonaya yeni tip korona virüs (covid-19) salgını nedenli ile 10 bölgeden toplamda 25 sporcu katıldı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Ersan Başar ise AA muhabirlerini açıklamalarda bulundu. Ersan Başar açıklamasında Palandöken Dağı’nda 2021 Türkiye Buz Tırmanışı Şampiyonası’nın çok heyecanlı geçtiğini belirtti.

Erzurum’da Türkiye Buz Tırmanışı Şampiyonası’nı 2 yıldır gerçekleştirdiklerini, buz parkının özellikle milli takım sporcularının belirlenmesinde ve hazırlıkların yapılmasında önemli bir rol oynadığını söyledi. Ersan Başar, aynı zamanda bölgenin hem antrenman açısından hem de ulaşım açısından çok uygun olduğunu söyledi.

Ersan Başar’dan Gelen Açıklama

Şampiyona’nın gerçekleştirildiği tarihlerde tırmanış açısından hava şartlarının da çok iyi olduğunu anlatan Başar, açıklamalarına

Şu anda ülkemizin dört bir yanından gelen dağcıların ve kulüp sporcularının olduğunu ekledi. Bu sporcuların lider ve hız tırmanış yarışmalarına katıldığını, salgın nedeniyle olabildiğinde sporcu sayılarını azaltarak organizasyonları düzenlediklerini söyledi. Sıralamaları yüksek olan sporcuların burada yarıştığını, Palandöken’deki bu yapay buz tırmanış parkuru, sporcular açısından çok önemli bir alan olduğunu söyledi.

Palandöken’deki yapay buz tırmanışı parkurunun en önemli özelliğini sporcular için ulaşımının çok yakın olduğunu vurguladı. Bunun da tırmanış açısından çok faydalı olduğunu, parkurda yer alan farklı zorluk rotalarında tırmanışların gerçekleştirilebildiğini söyledi.

Sporcular için geniş imkanlara sahip olan Palandöken yapay buz tırmanış parkurunun bu senede kıyasıya bir mücadeleye şahit olduğunu ilerleyen dönemlerde bu organizasyonun ilerletilmesini v dünya çapında sporcuların ülkemizde yarışmasını istediğini söyledi. Özellikle final rotalarının çok zorlu olduğunu söyledi.

Bunun nedeninin çok elit sporcuların final rotalarında yarıştıklarını söyledi. Palandöken’de gerçekleştirilen yarışların sporcular arasında büyük heyecan yarattığını belirtti.

Sporcuların kıyasıya mücadele verdiği şampiyonanın finalinde Erzurum’dan katılan Miraç Gülrenk lider kategorisinde, Samsun’dan katılan Yıldıray Ortahısar ise hız kategorisinde birinci olan sporcumuz oldu.