Türk Telekom’un Galatasaray Sponsorluğu Sona Erdi

Galatasaray Futbol Kulübü’nün Ali Sami Yen Stadyumunun yıkılmasından sonra yapılan yeni yuvası olan Ali Sami Yen Spor Kompleksi’nin açılışından bu yana isim sponsorluğunu yapan Türk Telekom ile Galatasaray’ın anlaşması sona erdi.

2011 senesinde açılan spor kompleksinin anlaşması gereği Galatasaray 10 senede 80 milyon Dolar kazanırken, geçtiğimiz sezona mahsus olarak anlaşma tekrar uzatılmış ve Galatasaray’ın kasasına 30 milyon TL girmişti.

Futbolda Sponsorlukların Önemi

Futbol ile ilgili her zaman söylenen gerçeklerden birisi artık bir endüstri haline geldiği olabilir. Futbol içerisindeki her şeyin bir ticari obje haline geldiği bu dönemde haliyle sponsorlukların da önemi artıyor.

Kulüpler, Türk Telekom örneğinde olduğu gibi, stadyum ismi, takım ismi gibi isim sponsorluklar başta olmak üzere forma, şort, konç gibi maç esnasında oyuncuların giydiği eşyaların da mümkün olan her bölgesine sponsorluklar alarak buradan ciddi gelirler elde ediyorlar.

Galatasaray’ın 2011 senesinde açılan yeni spor kompleksinde de bu tür bir tercihe giderek anlaştığı Türk Telekom ile yaptığı uzun vadeli anlaşmadan ettiği 80 milyon Dolarlık gelir, o dönemin sponsorluk anlaşmalarına bakıldığında da azımsanmayacak bir rakam değildi ve Galatasaray’a önemli bir katkı sağlamış oldu.

Yapılan haberlere göre 2 Ekim 2021 itibariyle Türk Telekom’un ismi stadyumdan kaldırıldı ve taraftarların da merak ettiği yeni sponsorun bekleyişi başladı.

Yeni Sponsor Kim Olacak?

Galatasaray’ın başkanı Burak Elmas’ın başkanlık vaatlerinden birisi de stadyum adı için yapılacak yeni sponsorluk anlaşması olmuştu. Türk Telekom’un isminin kaldırılmasıyla birlikte Elmas’ın vaadini yerine getirdiği anlaşılırken, herkesin gözü yönetimin bu hafta içi yapması beklenen anlaşma açıklamasına çevrildi.

Basında çıkan haberlerde yeni sponsorun uluslararası bir şirket olduğu ifade ediliyor. Ajansspor’un haberine göre, Galatasaray ile henüz ismi açıklanmayan uluslararası firma arasında forma anlaşmasının dahil olmadığı bir anlaşma yapılacak ve bu anlaşma 5+5 bir anlaşma olarak gerçekleşecek.

Toplamda 100 milyon dolarlık bir anlaşması olacağı tahmin edilen bu anlaşmanın lansmanında, genelde sponsorluk anlaşmalarında basın karşısına çıkmayan Burak Elmas’ın da bulunmasının beklendiği ifade ediliyor.