Türk Takımlarım İçin Avrupa’da Güzel Başlangıç

Turkish Airlines Euroleague’de heyecan başladı. Fenerbahçe Beko, Euroleague’de sezonun en istikrarlı takımlarından birisi olan Bayern Münih karşı oynadığı maçtan galip ayrıldı. Son şampiyon Anadolu Efes ise kaldığı yerden devam ediyor.

Fenerbahçe Beko, İtoudis ile Küllerinden Doğdu

Fenerbahçe Beko, Euroleague’de sezonun en istikrarlı takımlarından birisi olan Bayern Münih karşı oynadığı maçtan galip ayrıldı. Koç, İtoudis beklenenin beklenenin çok üzerinde bir performans göstererek sezon öncesi çok büyük soru işaretleri ile kurulan takımın parçalarını bu hafta sahada ustaca birleştirmeyi bildi. Bu özelliği ile ne kadar usta bir koç olduğunu kanıtlayan İtoudis, tıpkı Banvit’ten CSKA’ya trasnfer olduğundaki gibi farklı bir sistemi denedi. Böylece daha önce savunmadan yoksun olduğu söylenilen  Wilbekin ve Edwards savunma yaptı, dış atışı olmadığı söylenilen Calathes ise skor katkısı gerçekleştirdi. Hatta Fenerbahçe Beko, en güçlü takımlarından Bayern Münih’ i pota altında zayıf denilen Hayes ve Motley ile boyalı alana dahi sokmayarak ne kadar hazır olduğunu gösterdi.

Rakibin birincil skor yöntemi olan dış atış savunmasında da iyi bir performans sergileyen sarı lacivertli temsilcimiz, maçın başından sonuna harika bir oyun sergiledi ve şimdiden rakip takımlara gözdağı vermiş oldu. Kısacası bu maçta Fenerbahçe Beko, eksik yönleri nedeniyle yapılamaz dedikleri her şeyi yaparak ne kadar güçlü bir takım olduğunu herkese gösterdi.  Hayes ,Pierre ve Jekiri ‘nin hareketli oyunları, Calathes’in muhteşem oyun zekası, İtoudis‘in takıma hakimiyeti ve takıma yeniden kazandırmış olduğu kimlik ile Fenerbahçe Beko galibiyeti sonuna kadar haketti. Tüm bunların yaşandığı bu ortamda, üç yıldır bir türlü sistemi oturmayan kadronun nihayet kendi ruhunu bulduğunu söyleyebiliriz.

Anadolu Efes Kazanmaya Devam Ediyor

Ergin Ataman, geçtiğimiz senelerdeki oyun şablonuna pota altına evrilme ve 4 numara üzerinden oyun kurma gibi iki önemli ekleme yapmıştı. Bu nedenle Engin Ataman ve öğrencilerinin yeni oyun tarzına nasıl bir reaksiyon vereceği büyük bir merak konusu olmuştu. Öyle ki 4 yıldır Larkin ve Micic ‘in forse ederek yönettiği takımın hücum opsiyonu Larkin’ in sakatlığı ile değişmek zorunda kaldı. Öte yandan diğer büyük takımlar da bu yeni oyun tarzına önlemler almaya başlamıştı. Bu nedenle oyun tarzını çeşitlendirmek ve skor repertuarını genişletmek adına yeni bir skor silahını ve oyun tarzını denemeye başladı.

Bu yeni oyun tarzı ile bu sene temsilcimizin skor yükünü Micic ile birlikte Avrupa’nın en net forvetlerinden olan Clyburn’ün de çekeceğinin sinyallerini bizlere vermiş oldu. Henüz ilk Avrupa maçında olmasına rağmen 15 sayı atarak maçın MVP’ si olan Clyburn, zaten bir skor makinesi olan ve iki yıldır Avrupa’yı dize getiren lacivert beyazlı temsilcimizi bir sınıf daha atlatmış durumda. Herkes için hedef takım olan son şampiyon Anadolu Efes, Larkin’ den sonra bir sakatlık daha yaşamazdığı takdirde bu sene de yükselişini sündüreceğinin sinyallerini şimdiden veriyor.