Türk Takımları, Avrupa Tehlikesi İle Karşı Karşıya

Son yıllarda Türk kulüplerinin yaşadığı ekonomik kriz sebebiyle Avrupa arenasında makas oldukça açılmış durumda. Türkiye Süper Ligi kalite olarak Avrupadaki birçok lige göre gerileme yaşarken, Türkiye, son dönemde Avrupa arenasında alınan başarısız sonuçlarla birlikte ülke puanında düşüş yaşadı ve 19.sıraya geriledi.

Türkiye, bu sezon puan tablosunda ilk 15’te yer alamazsa Avrupa kupalarına dört takım gönderebilecek. Bu sezon şampiyon olacak takım şampiyonlar Ligi için ön eleme oynayacak. Geriye kalan üç takım ise UEFA konferans Ligi’ne katılacak.

Avrupa’ya Gidecek Takım Sayısı 4’e Düşebilir

Son beş yılda Avrupa kupalarında başarısız olan Türk takımları, geçen sezon açıklananülke puanı tablosuna göre 13. sıraya geriledi ve2021 22 sezonu Süper Lig şampiyonu Devler Ligi’ne direkt olarak katılma şansını kaybetmişti.

Bu sezon Avrupa’da başarısız sonuçlar alan Türk takımları, önümüzdeki sezonda büyük bir tehlikeyle karşılaşacak. Ülke puanı sıralamasında 19. sıraya gerileyen Türkiye, sezon sonunda ilk 15 şinci basamağa yükselemez ise gelecek sezon Avrupa arenasına katılacak olan beş takımmın sayısı dörde düşecek.

Bu sezon Süper Lig şampiyon olan takım devler Ligi’ne katılabilmek için eleme turları oynayacak. Şampiyon olan takım, Şampiyonlar Ligi ön elemelerinde turu geçememesi halinde UEFA Avrupa Ligine katılmaya hak kazanıcak.

Geriyekalan üç takım ise UEFA Avrupa Ligi’ne katılamayacak. UEFA’nın bu sezon düzenlediği Avrupa’nın 3.kupası olan UEFA konferans ligine katılacaklar.

Bu sezon Türk takımlarından Sivasspor ve Trabzonspor konferans Ligi elemelerinde Avrupa’ya veda ederken gruplara kalan Beşiktaş Fenerbahçe ve Galatasaray oynadıkları toplam dokuz grup maçında sadece iki galibiyet alabildi.

Bu sezon Avrupa’da Türkiye’yi temsil eden takımlardan Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi grup aşamalarında dördüncü maçlar oynanırken henüz galibiyet yüzü göremedi.

Avrupa İçin Ülke Puanı Önemi

Siyah beyazlılar, Ülke puanına en çok getirisi olan Şampiyonlar Liginde bu sezon 2 kez gol sevinci yaşarken kalesinde 8 gol gördü ve Sporting Lizbon maçı öncesinde grubun son sırasında yer alıyor.

Diğer temsilcimiz Fenerbahçe, ise bu sezon UEFA Avrupa Liginde galibiyet ile tanışamadı. Grubun 3.sırasında bulunan Sarı lacivertliler, 2 beraberlik ve 1 yenilgi aldı. Bu sonuçlarla UEFA Avrupa Liginde devam etme şansını zora sokan Sarı lacivertli ekip, grubun 4.maçında Antwerp ile kritik bir karşılaşmaya çıkacak.

Avrupa Ligindeki diğer temsilcimiz Galatasaray, grubunda liderliğini sürdürüyor. Bu sezon Avrupa arenasında 3 maça çıkan Sarı kırmızılılar, 2 galibiyet ve 1 beraberlik alarak 7 puan topladı.

Henüz grup aşamasında kalesinde gol görmeyen Sarı kırmızılı ekip, bu sezon Avrupa’da aldığı sonuçlar ile ülke puanına en çok katkı yapan takım oldu.