TÜRK SPORUNDA YILDIZI PARLAYAN KADINLAR

Türk kadın sporcular, yurt içi ve yurtdışı spor müsabakalarında gösterdikleri başarılar ile ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor. Tarihin her döneminde farklı spor branşlarında kazandıkları başarılar ile hemcinslerine örnek teşkil eden Türk kadın sporcuların ilk olimpiyat macerası Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 19 spor dalında 129 karşılaşmanın yapıldığı ve 49 ülkenin katılım gösterdiği 1936 Berlin Olimpiyatları’na katılarak başladı.

ALTIN MADALYA SAHİBİ YILDIZ TEKVANDOCU

Tekvandocu bir aileye sahip olan Züleyha Tan Yıldız 1986 Avrupa Şampiyonası’nda 55 kiloda ilk altın madalyasını kazandı. 1987 yılında Barselona’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda yine 55 kiloda bronz madalyayı ülkemize kazandırdı. Bir sonraki yıl Ankara’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak yıldız tekvandocu olduğunu bir kez daha gösterdi. Züleyha Tan Yıldız’ın kız kardeşi Arzu Tan Sayan ise ablası gibi kadın tekvando sporcusu ve dünya şampiyonudur.

PARALİMPİK OKÇU MADALYAYA DOYMUYOR

1999 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu tekerlekli sandalye kullanmaya başlayan kadın okçu Merve Nur Eroğlu azmin en güzel örneklerinden. 2018 yılında Dünya Okçuluk Federasyonu tarafından paralimpik okçulukta yılın sporcusu seçilmiştir.

Uluslararası platformda ilk madalyasını İsviçre’de alan başarılı kadın okçu 3 altın madalya, 7 gümüş madalya ve 1 bronz madalyanın sahibidir. 2017 yılında Pekin’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda ikincilik elde ederek galibiyet serisine devam etmiştir. Kariyerine İstanbul Okçular Vakfı Spor Kulübünde devam eden sporcu hayallerini gerçekleştirmek için çalışmalarına devam ediyor.

KALDIRAMAYACAĞI AĞIRLIK YOK

Türk paralimpik kadın halterci Nazmiye Muratlı doğuştan kalça çıkığı hastalığına sahip fakat kaldıramayacağı ağırlık yok. 2 kez dünya şampiyonasında ülkemize altın madalyayı getiren Muratlı 2012 yılında ise İngiltere’nin Londra şehrinde düzenlenen Paralimpik Oyunlar’da kadınlar halter 40 kiloda 109 kilo ağırlık kaldırarak hem dünya rekorunu hem paralimpik rekorunu kırmıştır. Nazmiye Muratlı aynı zamanda Paralimpik oyunlarda üst üste altın madalya kazanan ilk Türk kadın halterci olarak adını Paralimpik tarihine altın harflerle yazdırdı.

FİLENİN SULTANLARI GÖĞSÜMÜZÜ KABARTMAYA DEVAM EDİYOR

Türk Kadın Millî Voleybol Takımı ilk uluslararası müsabakasına 1957 yılında çıkmıştır. Ay yıldızlı ekip ilk galibiyetini ise 22 Temmuz 1961’de Batı Almanya’ya karşı 3-2’lik skor elde ederek kazanmıştır. 64 yıldır uluslararası platformlar olan ; Olimpiyatlar ’da, Dünya Şampiyonası’nda, Avrupa Şampiyonası’nda, Dünya Kupası’nda ve World Grand Prix’te elde ettikleri başarılar ile göğsümüzü kabartmaya devam etmektedirler.

A Milli Kadın Voleybol Takımı 2019 yılında 23 Ağustos – 8 Eylül tarihleri arasında Macaristan, Polonya, Slovakya ve Türkiye’nin düzenlediği ve 24 ülkenin katıldığı 31. Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda gösterdiği başarılar ile herkesin takdirini kazandı.

Türkiye’de düzenlenen kadın voleybol liglerinde en üst seviyedeki lig Sultanlar Ligi olarak adlandırılmaktadır. Şu an Sultanlar Ligi’nde 16 takım yer almaktadır. Fenerbahçe Kadın Voleybol Takımı, Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı, Galatasaray Kadın Voleybol takımı ve Beşiktaş Kadın Voleybol Takımı ligin önde gelen takımlarıdır. Bu takımlar hem yurt içinde hem yurt dışında göstermiş oldukları başarılar ile ülkemizi temsil etmeye devam etmektedir.