Türk Sporu’nda Kadının Yeri

Hayatın birçok alanında olduğu gibi kadınların spordaki başarısı, katıkısı ve etkisi günden güne artıyor. Hem takım sporlarında hem bireysel sporlarında Türkiye’de, Avrupa’da ve Dünya’da çeşitli organizasyon ve turnuvalarda kadınların rolü giderek artıyor.

Başka bir deyişle, eksrimeden judoya, güreşten tekvandoya, okçuluktan voleybola kadar pek çok spor branşında kadın sporcular hem kendi takımlarını hem de ülkemizi başarılı bir şekilde temsil etmeye devam ediyorlar.

Aslında kadın sporcuların bu başarılı öykülerinin kaynağı 1936 Berlin Olimpiyatlarına dayanıyor. Günümüzde sayıları günden güne artan başarılı kadın sporcular, 1936 yılında Berlin’de düzenlenen Olimpiyatlara katılarak bir ilki başaran Halet Çambel ve Suat Fetgeri Aşeni’nin açmış olduğu yolda ilerlemeye ve Türk sporunun gururu olmaya devam ediyorlar.

Kadın Sporcularımız Elde Ettiği Başarılar – 1

Ülkemiz takımlarını ve Milli takımlarımızı başarılı ile temsil eden kadın sporcularımız, geçmişten günümüze birçok önemli başarıya imza attılar. 1990 yılında Avrupa’da ikinci olan ertesi yıl 1991’de Olimpiyatlarda madalya alan Judocu Hülya Şenyurt, kazandığı madalya ile tarihe geçmişti.

Ayrıca daha 19 yaşında 1992 yılında Barcelona’da düzenlenen Olimpiyatlara katıldı ve 48 kilo kategorisinde elde ettiği üçüncülük ile olimpiyatlarda madalya kazanan ilk Türk kadın sporcu olma başarısını göstermiş oldu. 2004 yılında Atina Olimpiyatları’na katılan Nurcan Taylan ise halterde altın madalya kazanarak olimpiyatlarda altın madalya kazanan ve olimpiyat şampiyonu olan tek Türk kadın sporcu ünvanını elinde bulunduruyor.

Kadın Sporcularımız Elde Ettiği Başarılar – 2

Birçoğumuzun bildiği gibi Yasemin Adar dendiği zaman akla ilk gelen güreş oluyor. Hem dünya hem de Avrupa şampiyonluğu bulunan kadın Milli güreşçimiz Yasemin Adar, adını adeta Türk güreş tarihine altın harflerle yazdırmayı başardı. İlk kez 2016 yılında Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda adını duyuran Yasemin Adar, bu organizasyonda Türkiye’ye kadınlar kategorisinde ilk altın madalyasını kazandıran isim oldu.

Milli güreşçimiz Yasemin Adar, adeta Türk kadın güreşinde yeni bir sayfa açtı ve kazandığı bu altın madalyanın ardından üst üste 4 kez daha adını Avrupa’nın zirvesine yazdırmayı başardı. ‘İlklerin Kadını’ olarakta bilinen Yademin Adar’ın sadece Avrupa değil, Dünya’da da adını duyurmayı başardı. 2017 yılında Paris’te düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda Yasemin Adar, dünya şampiyonu olan ilk kadın Türk güreşçi ünvanını elde etmil oldu.