Türk Sporcuların Tokyo 2020 Performansı Nasıl

Covid-19 sebebiyle bir yıl ertelenen Tokyo 2020 Olimpiyatları en sonunda başladı. Türkiye; birçok kategorideki sporcusuyla madalya kazanmak adına çabalıyor. Ancak, ülkemizi temsil eden sporcular; şu ana kadar yalnızca iki madalya kazanabildiler.

Hatice Kübra İlgün ve Hakan Reçber’den Büyük Başarı

2020 Tokyo Olimpiyatları’nın Türkiye adına gurur kaynaklarından birisi Hatice Kübra İlgün! 57 kiloda mücadele eden milli tekvandocu; son 16 turunda ilk olarak Kosta Rikalı rakibini mağlup etti. Ardından, çeyrek finalde ABD’li rakibine mağlup olarak final şansını kaybetti. Ancak, repesaja çıkma hakkını elde etmeyi başardı.

Repesajda Faslı rakibini güzel bir oyunun ardından yenen İlgün; bronz madalya mücadelesinde ise İranlı rakibini mağlup ederek bronz madalya kazandı.

Hakan Reçber; tekvandoda ülkemizi gururlandıran bir diğer isim oldu. 21 yaşındaki sporcu; birçok rakibini devre dışı bırakarak bronz madalya maçına çıkmaya hak kazandı. Bu maçta Bosna Hersekli rakibini mağlup ederek ülkemize bir bronz madalya daha kazandırdı.

A Milli Kadın Voleybol Takımımızdan Büyük Başarı

Takım sporlarında ülkemizi temsil eden Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı; Zhu Ting gibi bir yıldıza sahip olan Çin’i güzel bir oyunun ardından 3-0 mağlup etti. İkinci maçta ise İtalya’ya 3-1 mağlup oldu. Milli takımımız; gruptaki üçüncü maçında 29 Temmuz 2021 tarihinde TSİ 15.45’te ABD ile karşılaşacak.

Diğer Sporcuların Mücadeleleri Nasıl Devam Ediyor?

Artistik jimnastik kategorisinde 17 yaşındaki Nazlı Savranbaşı; elemeleri geçemeyerek organizasyona veda etti. Eskrim dalında ülkemizi temsil eden İrem Karamete; kadınlar bireysel kategorisinde ABD’li rakibi karşısında varlık gösteremedi. Milli tekvandocu Nur Tatar; 67 kiloda ABD’li rakibine mağlup olarak finale çıkma şansını yitirdi.

Judo kategorisinde Bilal Çiloğlu’nun madalya alma şansı kalmadı. Ülkemizi boksta temsil eden Batuhan Çiftçi; rakibine mağlup olarak Tokyo defterini erkenden kapattı.

Yüzme kategorisinde madalya beklentisinin olduğu Victoria Zeynep Güneş; 200 metre bireysel karışık elemelerinde organizasyona veda etti. Bunun yanı sıra, Deniz Ertan ve Merve Tuncel de 1500 metre serbest elemelerinde istenilen dereceyi alamadılar. Yelkende Ecem Güzel, rüzgar sörfünde Dilara Uralp; bireysel yarışlarda beklenilen performansı sergileyemediler.