Türk Hakemleri İngilizce Sınavını Aşamadı

TFF ve MHK, İngilizce dil kriziyle karşı karşıya oldukları iddialarının ortasında, 2023’te hangi hakemlerin FIFA rozeti takacağına Aralık ayında karar verecek. İngilizce sınavına giren tüm Türk hakemler sınavda başarısız oldu. Bugün ülke genelindeki spor basınında yer alan haberlere göre Spor Toto Süper Ligi’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda hakem FIFA rozeti alabilmek için TFF’ye adaylık başvurusunda bulundu. Federasyon ve MHK, lisans için en önemli koşullardan biri olan İngilizce yeterlilik seviyesinde aday hakemleri bir ajans dil sınavından geçirdi. Ancak bu sınava katılan hakemlerin hiçbiri İngilizce testini geçemedi.

Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu, kısa süre önce aktif hakemlik kariyerini noktalayan Cüneyt Çakır’ın yerine, FIFA listesine bir Türk hakemi ekleyecek. Ayrıca Türk hakemlerden Zorbay Küçük’ün FIFA listesinden çıkarılarak, bu hakemlerin yerine boşalan 2 kontenjan için Erkan Özdamar, Atilla Karaoğlan ya da Ali Şansalan’dan 2 tanesinin ekleneceği ciddi bir şekilde konuşuluyor. Bilindiği üzere 2022 yılında Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık, Arda Kardeşler, Halil Umut Meler, Zorbay Küçük, Abdulkadir Bitigen ve Yaşar Kemal Uğurlu, FIFA kokartlı olarak maçlarda görev yapan hakemlerimizdi.

Kulüpler Birliği’nden Yabancı VAR Hakemine Onay

Kulüpler Birliği Vakfı, geçtiğimiz hafta düzenlediği toplantıda ana gündem maddesini Süper Lig’de yabancı VAR hakemi olarak belirledi.Toplantı sonucunda Kulüpler Birliği’nin büyük bir çoğunluğu “Yabancı VAR hakemi” için olumlu karar verdi. Bu sonuçla Süper Lig’de Dünya Kupası arasının ardından yabancı VAR hakemi kullanılmasına neredeye kesin gözüyle bakılıyor. Ancak sürecin uzaması halinde bu gelişme ligin ikinci yarısında gerçekleşecek.

Fenerbahçe’nin ve Kulüpler Birliği Vakfı’nın başkanı Ali Koç, toplantıda yaptığı açıklamada;  Yabancı hakem meselesinin Kulüpler Birliğinde de gündem olduğunu, yabancı VAR’ın ise Federasyonun gündeminde olduğunu dile getirdi. Yabancı hakemi konuşmanın bile kendileri adına bir utanç olduğunu belirten Koç, bu konuya karşı olduğunu hep söylediğini ancak 6-7 tane hakem eksiği olduğunu, bu konunun bu sezon özelinde denenebileceğini, dışarıdan Yunanistan ve Suudi Arabistan’ın hakem getirdiğini ve bir orta yol bulunabileceğini dile getirdi. Sözlerine devam eden Ali Koç, hakemlerin de artık pabucun pahalı olduğunu görmeleri gerektiğini, onlardan tek beklenen şeyin işlerine odaklanmaları olduğunu, bu sefer bu federasyon ve kulüplerin ciddi olduğunu bilmeleri gerektiğini, Dünya Kupası arasında bazı değişiklikler olabileceğin söylendiğini, kulüplerin tek istediğinin adil rekabet ortamı olduğunu ifade etti.

“Somut Adımlar Atılacak”

Ayrıca Giresunspor Başkanı Hakan Karaahmet de katıldığı bir radyo spor programında bu konu ile ilgili olarak, özellikle 3 büyüklerin başta olmak üzere birçok kulübün de Süper Lig’de yabancı hakem görmek istediğini, bu konuda somut adımların atılacağını ifade etti.

 Dünya Kupası arasının ardından gerek yabancı VAR, gerekse yabancı hakem konusunda yaşanacak gelişmeler merak konusu oldu.