Türk Futbolunu Bekleyen Tehlike

Bu sezon ülkemizi Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nde temsil eden Medipol Başakşehir ve Demir Grup Sivasspor’dan beklenilen olumlu haberler ne yazık ki gelmedi. 2 Aralık Çarşamba günü Şampiyonlar Ligi H Grubu maçında evinde Liepzig’i ağırlayan Medipol Başakşehir, bu maçtan 4-3’lük mağlubiyetle ayrıldı. Aldığı bu mağlubiyetin ardından H grubunu son sırada bitiren temsilcimiz Medipol Başakşehir, ne yazık ki Avrupa’ya veda etmiş oldu.

Öte yandan 3 Aralık Perşembe günü evinde İspanyol temsilcisi Villareal’i ağırlayan Avrupa’daki bir diğer temsilcimiz Demir Grup Sivasspor, bu maçtan 1-0 mağlubiyetle ayrıldı. Gruplarındaki diğer takımların karşı karşıya geldiği maçta, Karabağ ve Maccabi Tel Aviv birbirleri ile yenişemeyince, temsilcimiz Demir Grup Sivasspor’un gruptan çıkma şansı son maça kaldı. Eğer son maçında deplasmanda Maccabi Tel Aviv’i mağlup edebilirse, temsilcimiz Demir Grup Sivasspor bir Üst tura yükselecek ve Avrupa macerasına kaldığı yerden devam edebilecek.

Bu maçların aslında biz ilgilendiren belki de en önemli tarafı ise ülkemizin puan durumu. Avrupa anlamında tehlike çanları adeta Türk futbolu için çalıyor çünkü temsilcilerimiz bu şekilde Avrupa maçlarındaki performanslarına devam ederlerse, Türkiye için artık özellikle Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılma hakkı hayal olacak.

Şampiyonlar Ligi Bizim İçin Artık Hayal mi Olacak?

Türkiye, UEFA ülke puanı sıralamasında en kritik haftalardan bir tanesini maalesef kötü bir şekilde kapatmış oldu. Son yıllarda temsilcilerimiz ike birlikte Avrupa’da aldığımız yenilgilerden sonra Şampiyonlar Ligi için korkulan senaryo artık gerçek olmak üzere. Temsilcimiz Demir Grup Sivasspor’un gruptan çıkması halinde bile, 2 sezon sonra Süper Lig şampiyonunun ön eleme oynamasına hiçbir şekilde engel olamayacak.

Sıralamamızı Yükseltmemiz Gerekiyor

Süper Lig’de sezonu birinci olarak bitiren takımın Şampiyonlar Ligi’ne direkt grup aşamasından başlayabilmesi için Türkiye‘nin UEFA ülke puanı sıralamasında en kötü ilk 11 takımın arasında yer alması gerekiyor.Türkiye, eğer bu 11. sıranın altında kalırsa sonraki sezon UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasına lig şampiyonu olan temsilcisini doğrudan gönderemeyecek. Özellikle Avrupa’da temsilcilerimizin bu hafta aldıkları kötü sonuçlar, korkulan senaryoyu bize biraz daha yaklaştırıdı. Önümüzdeki günlerde sonuçlar tam belli olacaktır.