Türk Futbolunda Doğru Transfer Modeli

Geçmişten günümüze birçok yıldız futbolcu Türk futbolunda sahne aldı. Bazıları kariyerlerinin ortalarında Türkiye’ye geldi bazıları ise karyielerinin son birkaç senesinde. Tüm dünyada olduğu gibi Türk takımlarına özellikle Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş gibi büyük takımlara gelen yıldız futbolcular hep ilgi oldağı oldular. Bu büyük takımların taraftarlarıda her transfer döneminde böyle transferlerin yapılmasını istediler ve beklediler.

Kulüpler ve kulüp yöneticileri açısından bu yıldız transferler çoğu zaman prestij kaynağı olsa da her zaman başarıyı takımlarına getirmedi. Çünkü her tranferde olduğu gibi yıldız ve dünya çapında üne kavuşmuş futbolcuların transferlerinde de belirli ölçüde bir risk bulunmaktaydı.

Bu yüzden özellikle son birkaç sene de bu riski azaltmak için özellikle Türkiye’deki büyük takımlar transfer politikalarını gözden geçirip bazı değişikliklere gitmeye başladılar.

Yıldız Futbolcu Riski

Dünya’nın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de birçok yıldız futbolcu Türk takımlarında top koşturdu ve koşturmaya devam ediyor. Taraftarların her zaman gözdesi olan bu tarz futbolcular, kulüpler ve yöneticiler için kimi zaman risk teşkil edebiliyor. Çünkü yıldız futbolcuları Türkiye’ye getirmek geçmişten bu yana ekonomik anlamda çok maliyetli oluyor. Futbolcuların bonservislerine ve yıllık ücretlerine harcanan paralar kimi zaman kulüpleri zor durumda bırakabiliyor.

Özellikle sezon sonunda şampiyonlukta gelmeyince kulüpleri daha zor şartlar karşılıyor. Türkiye’ye gelen yıldız futbolculara yakın geçmişten örnek vermek gerekirse Fenerbahçe’de Robin Van Persie, Nani ve bu sezon Mesut Özil. Galatasaray’da Didier Drogba, Sneijder ve Radamel Falcao. Beşiktaş’ta ise Quaresma ve Guti. Türkiye’deki büyük takımlar bu tarz yıldız ve yüksek maliyetli futbolcuların transferlerini artık gözden geçiriyorlar. Çünkü hem Süper Lig’de hem de özellikle Avrupa Arenası’nda olumlu ve başarılı sonuçlar eskisi gibi gelmiyor.

Genç Futbolculara Yönelim

Türk takımları artık yıldız ve maliyetli futbolcular yerine takımlarına maliyeti düşük ama gelecek vadeden yetenikli futbolcuları katmaya çalışıyor. Özellikle scout ekipleri ile birlikte genç futbolcu arayışlarına ağırlık veren Türk takımları ellerinde altyapıdan çıkan genç futbolcularla birlikte tüm gençleri parlatıp daha sonra Avrupa’ya göndererek başarının yanında mali kazançta elde etmeye çalışıyorlar. Örnek vermek gerekirse geçtiğimiz sezonlarda Fenerbahçe’de yüksek maliyet ile İtalya’nın Napoli takımına giden Eljif Elmas ve geçen sezon yine Fenerbahçe’den İtalya’nın Lazio takımına giden Vedat Muriqi mali kazan sağlanan oyuncu örneklerinin başında geliyor.