TÜRK FUTBOL TARİHİNE DAMGA VURAN KAVGALAR 1

Türkiye Futbol Tarihi, yıllardır birçok takım içi kavgaya tanıklık etti. Kimi zaman yeşil sahalarda vuku bulup seyircilerin önünde yaşanırken, kimi zaman antrenman ya da kamp odalarına kadar taşındı. Biz de futbol tarihimize adını yazdıran bu kavgaları sizin derledik.

Galatasaray’ın Hırçın İsmi: “Melo”

Birçok futbol severin aklından çıkmayan bir kavga var ki o da Galatasaray futbolcuları Melo ile Sabri arasında yaşanan tartışma. Galatasaray’ın Kasımpaşa ile karşılaştığı müsabakada sarı kırmızılı ekipte forma giyen Felipe Melo, Kasımpaşalı Donk dile sözlü tartışmaya girdi.

O zamanlar Galatasaray’da kaptanlık yapan Sabri Sarıoğlu, Melo’yu sakinleştirmek ikilinin yanına gitti. Melo kendisini o tartışmadan uzaklaştırmaya çalışan Sabri’ye oldukça sert bir tepki gösterdi. Melo’nun sert tepkisine karşılık vermeyen Sabri, kolundaki kaptanlık pazubandını göstererek o bölgeden uzaklaştı.

Bu tartışma, Galatasaraylı Melo’nun ilk vukuatı değildi elbette. 2012 – 2013 futbol sezonunda, Galatasaray’ın en hırçın ismi Melo, daha önce takım arkadaşı Riera ile yumruklu bir kavga girdi. Melo’nun Riera’yı odaya kilitleyip yumrukladığı iddiaları uzun süre medyayı salladı. Daha sonra ortaya çıkan görüntüler, bu kavganın iddiadan öte gerçek olduğunu kanıtladı.

Fatih Terim, idman sırasında sözlü tartışma yaşayan ikiliye soyunma odasına gitmeleri için talimat verdi. Kavga işte bu noktada daha çok alevlendi. Birlikte soyunma odasına giden ikiliden Melo, takım arkadaşı Riera’yı odaya kilitleyerek tekme tokat daldı. Daha sonra edilen haberlere göre Riera’nın aldığı darbeler sonucunda hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Siyah Beyazlı Kaptanın Sonu Oldu

Beşiktaş denilince akıllara ilk gelen kavga, İbrahim Üzülmez ve İbrahim Toraman arasında yaşanan olay akıllara gelmektedir. Aralarında öyle şiddetli bir tartışma yaşandı ki bu kavga sonucunda İbrahimlerden birinin sonu oldu.

Beşiktaş, Süper Lig’in 2008 – 2009 sezonu öncesinde Avusturya’ya kampa gitti. İkili arasında geçen tartışma kampa damga vuran tek şey oldu. Yemek esnasında iki İbrahim arasında yaşanan sözlü kavga birden yumruklaşmaya dönüştü ve Üzülmez ile Toraman kamptan hemen gönderildi.

Yönetimin ve takım arkadaşlarının bir araya gelerek barıştırdıkları ikili arasında kavga 3 yıllık aradan sonra tekrar alevlendi. 2010 – 2011 sezonunda karşı karşıya Beşiktaş ve Ankaragücü mücadelesinde daha ilk dakikadan 1 – 0 yenik duruma düşen siyah – beyazlı ekipten İbrahim Üzülmez ve İbrahim Toraman arasında saha içerisinde bir atışma yaşandı.

Devre arasında soyunma odasına giden İbrahim Üzülmez, söylenerek soyunma odasına girdi. “Bana kimse küfür edemez” diye bağıran Üzülmez, o sırada tedavi gören Toraman’a yumruk attı. Sedye üzerinde tedavi gören Toraman, sedyeden yere düştü. Ekibin zorlukla kontrol altına aldığı kaptan İbrahim Üzülmez için o maç, siyah beyazlı formayı giydiği son gün oldu.