Tüm Spor Dallarında En Çok Kupa Kazanan Takımlar

Tarihe damgasını vurmayı başaran her zaman efsanevi bir spor takımıdır. Rakiplerini yenerek şampiyon olmanın, bir takımın başarısını ölçmenin en iyi yolu olması şaşırtıcı değildir. Tarihin en başarılı futbol kulübü olan Real Madrid, UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanan ilk takım olmuştur. Bu yazıda basketbol, voleybol ve futbolun en iyi takımlarını ve farklı liglerdeki performanslarını inceleyeceğiz. FIFA Dünya Kupası ve FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası’ndan kendi liglerinde en çok kupa kazanan takımları içeren bir liste hazırladık.

FIFA Dünya Kupası

Listemizin ilk sırasında Dünya Kupası var. 2002’de Dünya Kupası’nı kazanan Brezilya, Türkiyeli futbolseverler tarafından hatırlanacak. En çok Dünya Kupası zaferi yaşayan ülke. Brezilya ilk Dünya Kupası’nı 1958’de kazandı ve o tarihten bu yana iki üçüncülük elde etti. Ronaldinho, Ronaldo, Alex de Souza ve Roberto Carlos’un ülkesi Brezilya, 2014 kupasını dördüncü sırada tamamladı.

UEFA Şampiyonlar Ligi

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde en çok başarı elde eden takımı tartışalım. Real Madrid bariz bir seçim. Futbol tarihinin en iyi takımlarından biri olarak kabul edilen Real Madrid, David Beckham, Christina Ronaldo ve Raúl González gibi birçok efsane oyuncunun formasını giydiği 13 UEFA Şampiyonluğuna sahip. Real Madrid 13 kez UEFA Şampiyonluğunu kazandı. David Beckham, Christina Ronaldo ve Raul Gonzalez gibi birçok efsane oyuncu bu formayı giymiştir. UEFA Kupası Real Madrid, son altı yılda kulübünün adını dört kez altın harflerle yazdırdı. 2010’lu yıllarda kupa açısından en başarılı takımlar listesi .

Süper Lig

Süper Lig, Türkiye’nin en büyük futbol ligidir. Süper Lig, Türkiye’nin en büyük futbol ligidir. En çok kupa kazanan takım 22 Türkiye şampiyonluğu ile Galatasaray’dır. Galatasaray, 2014-2015 sezonunda Süper Lig’e dördüncü yıldızı kazandırdıktan sonra başarısını sürdürmüştür. Ayrıca 2017-2018 ve 2018-2019 sezonlarında da birinci oldu. Galatasaray’ın hem yurt içinde hem de yurt dışında birçok başarısı bulunmaktadır. Galatasaray, UEFA Kupası’nı kaybetmeden kazanan tek Türk takımıdır.

NBA

Futboldan sonra listemize devam ediyoruz En çok kupa kazanan takımlar Basketbol ile. Dünyanın en iyi basketbol takımı olarak bilinen Boston Celtics, 17 şampiyonluk yüzüğü kazandı. Son zamanlarda şansı yaver gitmeyen Celtics, son NBA Şampiyonluğunu 2008 yılında kazandı. NBA Şampiyonası’nda Los Angeles Lakers’ı 39 sayı farkla mağlup eden Boston Celtics, NBA’in en iyi takımlarından biri olarak kabul ediliyor.

EuroLeague

EuroLeague (EuroLeague olarak da bilinir) profesyonel bir futbol ligidir. Türkiye’deki basketbolseverlerin yakından takip ettiği Avrupa Basketbol Ligi’ne Anadolu Efes ve Fenerbahçe gibi erkek basketbol takımları da düzenli olarak katılmaktadır. Ligde en çok şampiyonluk kazanan takım 10 şampiyonlukla Real Madrid. Real Madrid son şampiyonluğunu 2017-2018 finalinde bir önceki yılın şampiyonu Fenerbahçe Doğuş’u 85-80 yenerek kazandı. Bir sonraki sezonu ise üçüncü sırada tamamladılar. EuroLeague’de pandemi nedeniyle iptal edilen 2019-2020 sezonunu kazanan ilk takım olan Anadolu Efes, 2017-2018 sezonunun şampiyonuydu.

Basketbol Süper Ligi

EuroLeague’den sonra en başarılı Türk basketbol takımını keşfetmenin zamanı geldi. Anadolu Efes ING Basketbol Süper Ligi’nin son şampiyonu. Ayrıca kupayı 14 kez daha kazandılar. Basketbol Süper Ligi’ni 2009’dan bu yana on yıldır kazanamayan takım, ligdeki başarısızlığının ardından 2019’da nihayet zafere ulaştı. Anadolu Efes’in ayrıca ligi 12 kez ikinci sırada bitirmesi de başarısının bir başka göstergesi.

FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası

İlki 1991 yılında Brezilya’da düzenlenen şampiyonanın en başarılı takımları Vakıfbank İstanbul ve Eczacıbaşı oldu. Türkiye, Türk takımının başarısı sayesinde şampiyonanın en başarılı ülkesi oldu. Türk takımları ülkemize altı altın, iki gümüş ve dört bronz madalya kazandırdı. Şampiyonada en çok birincilik elde eden takım ise 2013, 2017 ve 2018 yıllarında Brezilya takımlarını arka arkaya mağlup eden Vakıfbank İstanbul oldu.

CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi

Dinamo Moskova, ligin kurulduğu 1960 ile 1977 yılları arasında CEV Kupası’nı on bir kez kazandı. Ligin en çok kupa kazanan takımı olan Dinamo Moskova, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra çalkantılı dönemler geçirdi. Ligde en çok kupa kazanan Türk takımı ise 2010 yılındaki başarısıyla lig tarihine geçen Vakıfbank İstanbul. Vakıfbank İstanbul’un hepsi 2010’lu yıllarda olmak üzere dört şampiyonluğu bulunuyor.

Türkiye Bayanlar Voleybol Ligi

2016 yılından bu yana Sultanlar Ligi olarak anılan ligde en iyi takımları sıraladığımızda Eczacıbaşı ilk sırada yer alıyor. 2012 yılından bu yana birinciliği tatmamış olsa da Eczacıbaşı’nın 16 şampiyonluğu bulunuyor. Eczacıbaşı’nın şampiyon olmaması başarısız olduğu anlamına gelmiyor. AXA Sigorta Şampiyonlar Kupası gibi ulusal turnuvalarda ve FIVB Kadınlar Kulüpler Dünya Şampiyonası gibi uluslararası turnuvalarda çok sayıda şampiyonluk kazandı. Sultanlar Ligi’nde Vakıfbank İstanbul 11 şampiyonlukla en çok kupa kazanan ikinci takım.

Bu listemizdeki son takım. Bu kadar şeyden sonra oturup spordan bahsedemezsiniz, değil mi? İhtiyacınız olan birçok farklı spor ekipmanını kolayca satın almak için hemen Yalı Spor’u ziyaret edin!