Tuğba Danışmaz Kendi Rekorunu Kırdı

Milli atlet Tuğba Danışmaz’dan yeni Türkiye rekoru geldi. Başarılı atlet kendisine ait olan rekoru kırdı ve bir kez daha üç adımda atlama 23 yaş altı rekorunun sahibi oldu. Tuğba Danışmaz bu rekoru özverili çalışmasına borçlu.

Türkiye Atletizm Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, sezon sonu Salon Rekor Deneme Yarışları, Ataköy Atletizm Salonu’nda yapılmaya başlandı.

12 Santimetre Daha Ekledi

Daha önce üç adımda atlamada açık saha ve salonda 23 yaş altı rekorunun sahibi olan milli sporcu Tuğba Danışmaz, yarışlarda kendisine ait olan rekora tam 12 santimetre daha ekledi. Kendi rekorunu geçmeyi başaran Danışmaz bir kez daha Türkiye rekoru kırmış oldu.

3 hakka sahip olan sporculardan Tuğba Danışmaz, dene yarışlarında ilk atlayışta 13.56 metreye ulaşırken kendisine ait olan 13.44 metrelik atlayışı tam 12 santimetre geçmiş oldu.

Atlayışını tamamladıktan sonra yarış bitiminde pist kenarına gelen Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) başkanı Fatih Çintimar, milli sporcuyu ve antrenörü Cahit Yüksel’i başarılarından ötürü tebrik etti. 

Yeni Hedef Olimpiyatlar

Kendi rekorunu kırmayı başaran Tuğba Danışmaz’ın sıradaki hedefinin olimpiyatlar olduğu biliniyor. Antrenörünün yaptığı açıklamalarda milli sporcunun uluslararası organizasyonlara katılacağı öğrenildi.

Yarışma sonrasında milli atlet Tuğba Danışmaz’ın antrenörü olan Cahit Yüksel, sporcunun hedefinin olimpiyat kotası alabilmek olduğunu belirtti. Başarılı antrenör sözlerine, “Tuğba kendisine ait olan 13.44’lük Türkiye rekorunu 13.56’ya yükseltti. Olimpiyat kotası hedeflediğimiz için bu deneme yarışları neyi doğru neyi eksik yaptığımızı görmek adına iyi oluyor.

Biz Tuğba’nın derecesinin ocak-şubat gibi 14 metrelere geleceğini düşünüyoruz. Çalışmalarımız o yönde. Önümüzde birkaç uluslararası organizasyon var, hedeflerimize doğru ilerliyoruz” şeklinde devam etti.

Antrenör Cahit Yüksel, yeni tip korona virüs (covid-19) nedeni ile ortaya çıkan pandemi tedbirleri ile birlikte etkilerini en aza indirmeye çalıştıklarını, bir yandan antrenmanlara devam etmeye çalıştıklarını anlatırken, “Federasyonumuz bize kamp olanakları sağladı. Pandemi bizi aslında çok etkilemedi. Bu süreci kampta geçirdik, hala da geçiriyoruz.

Geçen ay Antalya’da kamptaydık, bu hafta İstanbul’da kamptayız. İzole olduk. Sokağa çıkma kısıtlamalarının olması sporcularımıza dinlenme olanağı sağladı. Antrenmanlara, hedeflere ulaşmak için sıkı bir şekilde devam ediyoruz” sözlerini kullandı.