Trabzonspor ile Başakşehir Yenişemedi

Süper Lig’de ilk devrenin son haftasında en çok öne çıkan maçlardan biri de lider Trabzonspor ile zirve yarışının adaylarından birisi olan Başakşehir arasında oynandı.

Çıkacak sonuca göre ligde dinamikleri değiştirme potansiyeline sahip olan maçta iki takım da olabildiğince az hata yapmaya çalışınca maçtan gol sesi çıkmadı.

Kritik Maçta Kazanan Yok Trabzonspor Başakşehir

Süper Lig’in 19’uncu haftasında belki de sezonun geri kalanı adına mesajları verebilecek olan bir maç oynandı. İlk devrenin son haftasına gelen haftada lider Trabzonspor, Emre Belözoğlu ile çalışmaya başladığından bu yana inanılmaz bir yükselişe geçen ve Trabzonspor’u tehdit edebilecek tek takım olarak gösterilen Başakşehir’i konuk etti.

Trabzonspor’un müthiş bir taraftar desteğini arkasına alarak başladığı maçta beklendiği gibi daha baskılı bir şekilde oyun sergilediği görülürken, bulunan ataklarda futbol şansının Başakşehir’den yana olduğunu ifade etmek yanlış olmaz.

Bordo Mavililer, önce Dorukhan Toköz’ün sonra Andreas Cornelius’un pozisyonlarında direğe takılırken, ilk yarıda daha baskın bir oyun sergilemesine rağmen zaman zaman savunmasında da açıklar veren Trabzonspor karşısında Başakşehir de çeşitli fırsatlar yakaladı.

En belirgin fırsat olarak Hüseyin Türkmen’in sarı kart  görmesine neden olan pozisyondan sonra doğan serbest vuruş öne çıkarken, buna rağmen Başakşehir’in topa daha fazla sahip olmak adına hazırlık paslarını arttırdığı da görüldü.

Trabzonspor’da MarekHamsik gibi bir maestronun varlığı düşünüldüğünde hiç de haksız olmayan bu isteğin neticesinde Başakşehir zaman zaman tehlikeler yaratsa da iki takımın orta sahası arasındaki kalite farkı da göze çarpar nitelikteydi.

İlk Yarı Trabzonspor, İkinci Yarı Başakşehir Oynadı

İkinci yarıda ise Başakşehir’in çok daha baskın bir oyun oynadığını söylemek mümkün. Emre Belözoğlu’nun takımı, Trabzonspor kalesine ikinci yarı daha fazla gitmeyi ve rakip yarı sahada vakit geçirebilmeyi başardı ancak yakalanan fırsatlardaki yanlış son kararlar ve bitiricilik eksikleri iki takımdan birisinin öne geçmesine engel oldu.

Başakşehir, özellikle 73’üncü dakikada yaptığı değişikliklerle birlikte oyuna Chadli ve Deniz Türüç gibi iki direkt oynayabilen oyuncuyu alınca, Trabzonspor teknik direktörü Abdullah Avcı’yı da hamle yapmak zorunda bıraktı. 76’da Cornelius’un yerine Koita’yı Dorukhan yerine Siopis’i dahil eden Avcı, bu değişikliklerle bir anlamda Başakşehir’in de baskısını kabullenir gibiydi.

Her iki takımın da fırsatlar yakaladığı ancak yararlanamayarak sahadan 1 puan ayrıldığı maçta biten seriler ise bu sezonun iki güncel favorisi adına durumun hakkaniyetini kanıtlıyor. Trabzonspor, bu sezon ilk kez bir maçtan gol atamadan ayrılırken, aynı zamanda 5 maç aradan sonra ilk kez sahadan galibiyetle ayrılamamış oldu.

Emre Belözoğlu yönetiminde çıktığı 11’inci maçından da puanla ayrılmayı başaran Başakşehir, bununla birlikte son 5 maçtaki 2’inci beraberliğini ve Emre Belözoğlu yönetimindeki 2’inci gol atamadığı maçı da Trabzonspor karşısında oynanan müsabakayla birlikte geride bırakmış oldu.