Tokyo’da Erkekler Basketbolu Nasıl Geçti

7 Ağustos tarihinde oynanan final ve üçüncülük maçlarıyla 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki erkekler basketbol mücadelelerinde sona gelindi. Amerika Birleşik Devletleri altın madalyayı, Fransa gümüş madalyayı ve Avustralya bronz madalyayı ülkelerine götürdü.

Basketbol için olimpiyat heyecanı Temmuz 2021’den çok daha önce başlamıştı. Tokyo’da boy gösterebilmek için 30’dan fazla ülke birbirleriyle kıran kırana mücadele etti. Ev sahibi olarak Japonya’nın doğrudan katılma hakkı elde ettiği olimpiyatlara yedi ülke, 31 Ağustos – 15 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenen FIBA Dünya Basketbol Kupası’ndaki başarısıyla gelebildi. Bu yedi ülke; Nijerya, Arjantin, Amerika Birleşik Devletleri, İran, Fransa, İspanya ve Avustralya oldu.

Geri kalan dört ülke ise, COVID-19 pandemisi nedeniyle ertelenerek 29 Haziran – 4 Temmuz 2021 tarihleri arasında düzenlenen 2020 Erkekler Olimpiyat Elemeleri’ni başarılı bir şekilde atlatarak olimpiyat biletini aldı. Bu ülkeler; Çek Cumhuriyeti, Almanya, Slovenya ve İtalya oldu.

Grup Aşaması Başlıyor

Tokyo’da 25 Temmuz tarihinde erkekler basketbol heyecanı grup aşamalarındaki karşılaşmalar ile başladı. Katılım hakkı kazanan 12 ülke, dört ülkeden oluşan üç gruba bölündü. A grubunda Fransa tüm mücadelelerini kazanarak, Amerika Birleşik Devletleri ise sadece Fransa’ya kaybederek gruptan çıkmayı başardı. Tüm maçlarını kaybeden İran, grupta sonuncu olarak olimpiyatlardan elendi.

B grubunda, namağlup Avustralya birinci olurken, İtalya tek mağlubiyetle ikinci olup çeyrek finale yükseldi. Bu grubun eleneni ise maç kazanamayan Nijerya oldu. C grubunda, Slovenya üç galibiyet, İspanya ise iki galibiyetle gruptan çıkmayı başardı. Grup sonuncusu olan ev sahibi Japonya ise olimpiyatlardan elendi.

Gruplarda üçüncü olan ülkelerin ise çeyrek finale çıkmak için bir şansları daha doğdu. Kendi aralarında sıralanan üçüncülerin arasından en başarılı ikili olan C grubundan Arjantin ve B grubundan Almanya olimpiyat serüvenlerine devam ederken Çek Cumhuriyeti Tokyo’ya veda etti.

Ve Finaller…

3 Ağustos’ta yaşanan çeyrek final heyecanında Fransa İtalya’yı, Slovenya Almanya’yı, Amerika İspanya’yı ve Avustralya Arjantin’i mağlup etti. Son dört ismin yarı final mücadeleleri ise 5 Ağustos’ta gerçekleşti. Fransa Slovenya’yı ve ABD’de Avustalya’yı yenerek finale çıkma hakkını elde etti.

Başa baş geçen final maçında ise 87 – 82’lik skorla altına uzanan ABD oldu. Fransa gümüş madalyayı evine götürdü. Üçüncülük maçında Slovenya’yı 107 – 93 mağlup eden Avustralya ise bronz madalyanın sahibi oldu.