Tokyo’da 2 Buse

Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu kendi kulvarlarında yarı finale kalarak boksta madalyayı garantiledi. İki Buse’nin tek hedefi var: madalyanın sahibi olmak. Doğum günleri aynı olan Trabzonlu Buseler çok uzun süredir birlikte başarı mücadelesi için çalışıyor.

Tokyo 2020

Türkiye, 32. Olimpiyat Oyunları kapsamında Tokyo’da madalya mücadelesi veriyor. Olimpiyatların sona ermesine birkaç gün kala 2 temsilci dikkatlerden kaçmadı. Kadınlar boksta madalyayı garantileyen Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu birçok konuda ortak noktaya sahipken uzun süredir de arkadaşlıklarını devam ettiriyor.

Aralarında 2 yaş bulunan Buseler aynı gün doğdu, memleketleri Trabzon ve ortak hedefleri şampiyon olmak. Huy olarak da birbirine benzedikleri ifade edilen milli sporcular hedefine ulaşmadan pes etmiyor.

Busenaz Sürmeneli, kariyerindeki ivmeyi 22 Yaş Altı Avrupa Boks Şampiyonası’nda altın madalya ile yaşadı. Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası, Nations Cup Uluslararası Boks Turnuvası gibi organizasyonlarda kazandığı 8 altın ile de zirveyi tırmanmaya devam etti.

Buse Naz Çakıroğlu ise 2018 yılında büyük umutlarla Dünya Şampiyonası’na katılırken daha ilk maçında elendi. Boksu bırakmaya karar veren Buse, ailesi tarafından bu kararından döndürüldü. Boks yolculuğu onu önce Paris’e sonra Tokyo’ya götürdü.

Her iki Buse de Haziran ayında Pariste olimpiyat kotası için ringe çıktı. Rakiplerini mağlup eden boksörler Tokyo 2020’de yarışmak üzere yola çıktı.

Buse Naz Çakıroğlu 51 kiloda Belaruslu Yulya Apanasovich’i mağlup ettikten sonra Busenaz Sürmeneli de 69 kiloda Ermeni Ani Hovsepyan’ı yendi. Turnuvada final maçlarını kazanan boksörler altın madalyaları ile evine döndü.

Tokyo’da Başarılar

Buseler Paris’te altın madalyanın yanında Tokyo biletini kazandı. Tokyo 2020’de olimpiyatlarda yerlerini alan Buseler bu kez de büyük bir başarıya imza attı. Bu güne kadar rakiplerini ringde mağlup eden ikilinin ortak hedefi olimpiyat şampiyonu olmak.

Buse Naz Çakıroğlu, yarı finalde Tayvanlı rakibi Huang Hsiao-Wen’i mağlup ederek finale çıkmaya hak kazandı. Busenaz Sürmeneli de aynı aşamada  Lovlina Borghohain’i yendi.

Altın madalyaya ulaşmak için 1 maçları kalan ikili için heyecan dorukta. Türkiye 2 Buse ile de gurur duyuyor.